Zájemci si budou moci na modelech i na vlastní kůži vyzkoušet testování diabetu, sklonů k depresím, měření krevního tlaku, glykémie, tuku v těle či body mass indexu (BMI), alkohol tester, odběr krve z umělé ruky nebo pozorování zubního kazu 3D brýlemi. Výstavu jako součást Týdne vědy a techniky v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze 8. listopadu 2017 od 9.00 do 17.00 hodin pořádá 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.
Člověk není schopen se vyrovnat s nadbytkem vymožeností moderní doby. Špatně se stravuje, je ve stresu, má nedostatek pohybu, kouří… Důsledkem toho se rozvíjí řada nemocí, které se označují jako civilizační – nebo také nemoci z blahobytu (cukrovka, cévní mozková příhoda, deprese, obezita, rakovina aj.). Interaktivní výstava účastníky seznámí s nejčastějšími nemocemi a s možnostmi, jak jim předcházet.
„Civilizační chorobou a důsledkem špatného životního stylu je například také spánková apnoe, která je charakterizována opakovanými epizodami přerušení či omezení dýchání v průběhu spánku. Ovlivňuje ji nejen obezita, ale také diabetes, způsobuje poruchy spánku a nálad a má vliv na celkové dožití člověka,“ řekl před zahájením výstavy prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc., z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Také přístroj na měření spánkové apnoe a záznamy důležitých fyziologických funkcí ve spánku budou jedním z lákadel, které si budou moci návštěvníci výstavy zevrubně prohlédnout.
Výstava upoutá návštěvníky ukázkou chytrých technologií, které hlídají zdravotní funkce, ale dokážou třeba i diagnostikovat a dozorovat dodržování správné léčby. Svou činnost veřejnosti představí také Centrum lékařských simulací 1. LF UK s unikátními počítačem řízenými figurínami, které umí poměrně věrně simulovat například projevy hypertenze či různých typů srdečních arytmií. „Sledování zdravotního stavu pomocí některých lékařských přístrojů, s nimiž návštěvníci nemají příležitost se běžně setkat, není zas tak složité. A možná některé z nich překvapí, že přístroje zvládnou sami použít a alespoň v principu jim porozumí,“ uvedl MUDr. Mikuláš Mlček z Fyziologického ústavu 1. LF UK.
Děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., podtrhl, že výstava je dobrou příležitostí, jak návštěvníky upozornit na různé formy prevence, která je právě u civilizačních chorob naprosto klíčová, zlepšit jejich povědomí o vlastním zdraví a u mladých lidí také vzbudit zájem o studium lékařství či biomedicínskou vědu.
poznámka