Výstavba heliportu v Liberci je v ohrožení, kraj chce jiné řešení

15. 1. 2013 8:05
přidejte názor
Autor: Redakce
Připravovanou variantu výstavby heliportu v areálu liberecké nemocnice nepovažuje náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Zuzana Kocumová (Změna pro Liberecký kraj) za nejlepší řešení. O podobě heliportu chce proto jednat. Uvedla to včera při setkání se zaměstnanci nemocnice.


Heliport za bezmála 37 milionů korun chtěla nemocnice začít stavět na jaře a dokončit ještě letos. Nemocnice přistávací plochu nutně potřebuje, jinak může přijít o statut traumacentra i o nemalé peníze od zdravotních pojišťoven a dotace na novou techniku.

„Podle informací, které v současné chvíli mám, řešení heliportu na takzvané trojnožce nevidím jako nejlepší,“ řekla náměstkyně. „Jsme si vědomi nutnosti zbudovat přistávací plochu v areálu nemocnice pro zachování statusu traumacentra, ale osobně se spíše kloním k levné variantě, a to využití prostoru za internou, a poté debatě o komplexním řešení, které by vyřešilo problém akutního příjmu, ale například i dalšího rozvoje směrem k Šaldovu náměstí,“ řekla Kocumová. Výstavbu heliportu chce proto znovu projednat s vedením nemocnice i krajskou záchranou službou.

Vybudování provizorní přistávací plochy za internou bylo jednou ze zvažovaných variant už v minulosti. Bylo by to nejlevnější řešení, úpravy by si vyžádaly asi milion korun. Podle lékařského ředitele nemocnice Jana Mečla by ale zásadně zasáhlo do fungování několika oborů v přilehlých budovách a krátkodobě by při přistávání vrtulníku znemožnilo průjezd areálu. „Podle mého názoru by toto řešení s sebou přineslo mnoho bezpečnostních rizik. Například proto, aby nám nevběhly děti pod přistávající vrtulník, je zvažovaná varianta semaforů neúčinná,“ řekl dnes ČTK. Podle něj se jednání s vedením kraje nebrání, cílem ale zůstává vybudování traumacentra do konce letošního roku.

Nemocnice nechala v minulosti posoudit šest různých variant umístění heliportu. Nejvhodnější se ukázala varianta samostatné železné konstrukce nad parčíkem a komunikacemi nedaleko pavilonu chirurgie, kde je i traumacentrum. Heliport by měl být více než 20 metrů nad zemí a tunelem spojen s pavilonem. Umožnit by měl celoroční provoz ve dne i v noci a přistát by na něm mohly i těžké vojenské vrtulníky o hmotnosti 6,5 tuny. Největší zdravotnické zařízení v kraji už vypsalo veřejnou soutěž na dodavatele. Stavbu chtěla nemocnice financovat z evropských fondů, z Integrovaného operačního programu má přislíbeno bezmála 30 milionů korun.

Liberecká nemocnice je největším zdravotnickým zařízením v kraji. Se svými zhruba 960 lůžky slouží nejen obyvatelům kraje, ale traumatologie a onkologie ošetřují pacienty z celé země. O výstavbě přistávací plochy v areálu nemocnice se v Liberci diskutuje léta, realizaci ale dlouho brzdil nedostatek peněz. Nemocnice přistávací plochu potřebuje. Nyní dopravují vrtulníky pacienty na liberecké letiště, odkud je vozí sanitky. Cesta i s překládáním pacientů trvá deset až 15 minut. „Zvlášť u těžce zraněných pacientů může složitá přeprava ohrozit jejich život nebo zhoršit zdravotní stav,“ řekl už dříve ředitel krajské záchranné služby Stanislav Mackovík.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?