Čtyřicátou edici proslulého kalendáře vytvořil slavný fotoreportér a válečný fotograf Steve McCurry. V brazilském městě Rio de Janeiro mu pózovalo jedenáct modelek, hereček a zpěvaček včetně Češky Petry Němcové. Zájemce, který zaplatí nejvyšší částku, obdrží kalendář podepsaný modelkou Němcovou a může se s ní i osobně setkat. Němcová přiletí do Prahy příští pátek a zřejmě zde stráví Vánoce.
V Česku se bude kalendář dražit už podvanácté, výtěžek vždy obdržel Masarykův onkologický ústav, který tentokrát potřebuje peníze na nákup víceúčelového hrudního fantomu. Přístroj stojí 600.000 korun a využije ho oddělení radiační fyziky. S jeho pomocí se mohou imitovat různé druhy tkání a nálezů v oblasti břicha, díky tomu se rychle ověří správné funkce rentgenu nebo počítačové tomografie.
„Jde o to, že do hrudní makety se dají vkládat imitace nejrůznějších nádorů, tkání a orgánů… Znamená to, že pacienti mají jistotu, že jejich nález bude správně přečten, a tudíž by měli dostat správnou léčbu. Bude také sloužit k výuce budoucích rentgenologů,“ řekla ČTK mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. S tímto typem hrudního fantomu by se měl setkat každý onkologicky nemocný pacient, který se bude v ústavu léčit.
Fotograf McCurry zvolil pro focení osobnosti, které se věnují i humanitárním projektům a nevládním organizacím. Neprodejný kalendář je vydán v limitované sérii 20.000 kusů a nabízí 34 barevných fotografií, z toho 23 portrétů, devět snímků z každodenního života v Riu a dva snímky nástěnných maleb a graffiti. McCurry zachytil společenskou a ekonomickou transformaci Brazílie i barevnost a magii jihoamerické metropole.
Letošní kalendář je oproti minulým ročníkům co do nahoty zdrženlivější. Pozadím pro modelky, mezi nimiž je brazilská herečka Sonia Bragaová nebo americká modelka Kyleigh Kuhnová, oblečené v krátkých šortkách nebo přiléhavých šatech, byla zátiší se zelenými listy palem tamní botanické zahrady, ale i úbočí chudinských čtvrtí nebo útroby nočních klubů.
J
iž od svého prvního vydání v roce 1964 kalendáře firmy Pirelli údajně nabízejí nekonvenční pohled na ženskou krásu a cit pro erotickou rafinovanost.
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.