Tento projekt pro všechny nelékařské profese v České republice představuje téměř kompletní finanční podporu vzdělávání, a to nejen v systému Akreditovaných kvalifikačních a Certifikovaných kurzů, ale i v řadě dalších aktivit. Součástí projektu jsou také konference a semináře a komplexní manažerské vzdělávání. Kurzy pro kodéry jsou programy určené přímo k praktickému využití pro všechny nelékaře a zaměstnance zdravotnických zařízení, kteří se podílejí na vykazování zdravotní péče.
Je velmi potěšující, že se generálnímu dodavateli – IPVZ – podařilo v prvním roce projektu uzavřít smluvní vztahy s poskytovateli jednotlivých vzdělávacích aktivit. Jde především o certifikované kurzy, jejichž realizace byla naplno zahájena v lednu 2011. Tento typ vzdělávání představuje nejvýznamnější část čerpání finančních prostředků poskytnutých Evropským sociálním fondem, jeho Operačním programem Lidské zdroje a zaměstnanost. Finanční podpora přesahuje 150 milionů Kč, což v reálném vyhodnocení znamená více než 11 tisíc podpořených nelékařských zdravotnických profesionálů, 11 tisíc zaměstnanců z regionů celé ČR, kteří se díky tomuto projektu mohou bezplatně vzdělávat. Na stránkách IPVZ (www.ipvz.cz) můžete najít nabídku více než 140 certifikovaných a akreditovaných kvalifikačních kurzů. Hlásit se mohou nelékařští zdravotničtí pracovníci s většinovým pracovním úvazkem mimo Prahu.
Pozitivní zprávou je především faktické zapojení i těch nejmenších zdravotnických zařízení a vzdělávacích institucí, které se staly vlastními realizátory vzdělávacích aktivit. Jasný a přímý finanční efekt, který je možné získat realizováním certifikovaného či akreditovaného kvalifikačního kurzu, výrazně ovlivnil i tvorbu nových programů. Tato skutečnost se již markantně projevuje na práci Akreditační komise MZ ČR. Žádosti o akreditace nových programů se zvýšily v posledních měsících více než trojnásobně. Je nutné konstatovat, že tento nárůst není pouze kvantitativní.
Výrazně vzrostla především kvalita posuzovaných programů, jejich praktická využitelnost, která vede k získání dalších odborných dovedností v přímé péči o pacienta. Jako členka realizačního týmu generálního dodavatele projektu musím s radostí konstatovat, že práce spojená se získáním těchto financí z EU nebyla zbytečná. Je jednoznačné, že vzdělávání nelékařů není pouhou formalitou k získání potřebných kreditů, ale je reálnou skutečností, že český zdravotník chce být odborně erudovaný, plně konkurenceschopný v kontextu svých evropských kolegů.
Český zdravotník má eminentní zájem získávat nové znalosti a dovednosti vedoucí ke zvyšování kvality poskytované péče. Tento fakt je v pozitivním rozporu se zkušeností posledních let, kdy především nedostatek finančních prostředků na straně zaměstnavatelů vedl k výrazné formálnosti při získávání již zmiňovaných kreditů. Vedla k tomu snaha naplnit literu zákona a získat potřebná oprávnění k výkonu profese za co nejmenších nákladů. Právě možnost výběru kvalitního programu, bez nutnosti zohledňovat finanční náročnost, je nejvýznamnějším benefitem tohoto projektu.
Přes počáteční opatrnost při uzavírání smluvních vztahů s jednotlivými poskytovateli byla jak na straně generálního dodavatele, tak u vlastních realizátorů jistá obava. Je reálné naplnit vysoký počet podpořených a vyčerpat získané prostředky smysluplně? Existuje skutečný zájem zdravotníků nelékařů o celoživotní vzdělávání? S uspokojením můžeme konstatovat, že tato obava byla lichá a zájem o kvalitní vzdělávání jednoznačně vysoký.
Na tomto místě bych chtěla ocenit práci NCO NZO Brno, jako jednoho z nejvýznamnějších poskytovatelů téměř všech forem realizovaných aktivit. Oceňuji aktivní přístup vedení i přípravu nových kurzů a kvalitní propagaci, kterou věnují každé jednotlivé akci.
NCO NZO Brno však naštěstí není jediným realizátorem, který se chopil příležitosti a využil svých kapacit k získání finančních prostředků na vytvoření nových vzdělávacích programů, což představuje často poměrně významný podíl rozpočtu některých akreditovaných pracovišť. Na příkladu Střední zdravotnické a Vyšší odborné školy ve Zlíně je patrné, že tvorba nových vzdělávacích programů a jejich následná akreditace a realizace posilují postavení organizace na trhu vzdělávání.
Jistě není zanedbatelné ani zvýšení její prestiže a atraktivnosti v daném regionu. Stejně pochvalně se musíme vyjádřit i o přístupu Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Zde připravili ucelený soubor certifikovaných kurzů zaměřených na jednotlivé typy perioperační péče a další kurzy věnované aktuálním tématům. Řada dalších pracovišť pochopila, že o své odborné zkušenosti a mnohdy ojedinělou specializaci, kterou disponují, se nejlépe podělí s dalšími zdravotníky prostřednictvím akreditovaných kurzů.
Uvedené příklady jsou zároveň pobídkou pro další zdravotnická zařízení a vzdělávací instituce, aby vstoupily do Projektu prohlubování a zvyšování úrovně odborných znalostí nelékařských zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků ve zdravotnictví jako realizátoři nebo účastníci.
O autorovi: MUDr. Andrea Vrbovská náměstkyně pro výuku, IPVZ