Předseda správní rady Jiří Běhounek doplnil, že stanovili kritéria pro odměny ředitele VZP, o jejich výši rozhodnou na dubnovém jednání, kdy také bude projednána výroční zpráva.
„V základním fondu, z něhož se hradí zdravotní péče, bylo ke konci února 0,6 miliardy a k 20. březnu 0,8 miliardy korun. Příjmy oproti zdravotně-pojistnému plánu jsou naplňovány více, zhruba na 101 procent, výdaje se drží na 100 procentech,“ upřesnil Skalický s tím, že za kladnými ekonomickými výsledky stojí zejména vyšší příjmy z výběru pojistného.
Náklady na zdravotní služby oproti stejnému období loňska jsou o 4,8 procenta vyšší. Nárůst souvisí s úhradovou vyhláškou a výpadkem regulačních poplatků. „Management i správní rada konstatovaly, že při vyšším výběru není pro VZP problém se s tímto navýšením vypořádat,“ řekl Skalický.
Běhounek k odměnám ředitele Zdeňka Kabátka upřesnil, že jednali o tom, jak nastavit motivační složku jeho mzdy na rok 2015. Finanční limit zůstává stejný, tedy až šestinásobek měsíčního platu ředitele.
Shoda je podle Běhounka i v tom, že pokud by nebyl naplněn zdravotně-pojistný plán, všechny odměny padají. Princip zavedl sám ředitel, který ještě před projednáváním svých odměn ve správní radě za rok 2013 oznámil, že pokud nebude hospodaření VZP v černých číslech, žádné odměny nepřijme.
Tehdy byla VZP ve zhruba miliardovém propadu, takže Kabátek žádné odměny ani nedostal. Loni VZP hospodařila s přebytkem zhruba čtvrt miliardy korun, správní rada tak může na dubnovém jednání rozhodovat o ředitelových odměnách. Při hodnocení je nejdůležitější vyrovnané hospodaření, důležité jsou i smluvní politika či proklientský přístup VZP.