VZP nabídla úspory. Emmerová nevěří

11. 8. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V den, kdy Všeobecná zdravotní pojišťovna představila plán proti svým miliardovým dluhům, se ukázalo, že ani s novou vládou to ředitelka Jiřina Musílková nebude mít snadné. Podobně jako dříve ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi i jeho nástupkyně Milada Emmerová plány VZP zpochybňuje...


Pojišťovny, či úředníci?

Všeobecná pojišťovna dostala v zákoně, který v červnu schválil parlament, tři nástroje, jak s dluhy bojovat. Do roku 2007 bude zavedeno takzvané stoprocentní přerozdělení pojistného.

Pojišťovny pak budou dostávat peníze podle stáří a zdravotního stavu pojištěnců. VZP tím proti současnému stavu získá ročně dvě miliardy navíc.

Další výhodou největší pojišťovny bude, že se nemusí s vymáháním pohledávek obracet na soud.

A nakonec - pražské centrum VZP získá kontrolu nad okresními pobočkami. Dosud rozhodovala o odvolání okresního ředitele správní rada složená z místních politiků a lékařů.

A politici zpravidla naléhali na ředitele, aby výdaje pobočky zvýšil. Po reformě mají zůstat jen kraje, jejichž ředitelé budou přímo podřízeni Praze.

REFORMA VZP:
Stoprocentní přerozdělení
Všechny peníze vybranéna zdravotním pojištěníse budou rozdělovat mezipojišťovnami. Pomůže sizejména VZP, která mánejvíce drahých pacientů.
*Vymáhání pohledávekbez rozhodnutí soudu
VZP bude moci vymáhatdlužné pojistné exekučnícestou, aniž by o ní rozhodlsoud. Získá stejné možnostijako správa sociálníhozabezpečení.
Zrušení okresních pobočeka jejich přesunutí na kraje
Místo okresních pobočekvzniknou krajské. Pracovištěpojišťovny se ale nebudoupřesouvat. Lidé budou choditna „staré“ přepážky.

Nová ministryně, na jejímž postoji osud úsporného plánu závisí, však hodlá prosazovat něco jiného.

Podle zákona, který sepsala na jaře bývalá ministryně Marie Součková a k němuž se nyní Emmerová hlásí, nemají lékařské smlouvy, a tedy i úspory záležet na pojišťovnách.

Rozhodovat by měli státní a krajští úředníci. Zákon dospěl ve sněmovně do druhého čtení, zde ho zdržel Kubinyi.

„O regulaci sítě a kvalitě péče nemohou rozhodovat pojišťovny, to je věc státu,“ řekla včera nová ministryně.

Emmerová předpokládá, že pojišťovny by úspory neprosadily: „VZP má dluhy, a přitom v posledních měsících uzavírá se zdravotníky stovky nových kontraktů.“

Splněná povinnost

Ministryně včera dala najevo, že si zatím od vizí šéfky VZP udržuje odstup. „Ředitelka Musílková splnila, co jí uložil zákon,“ reagovala opatrně na návrh reformy pojišťovny.

Vedení VZP je naopak přesvědčeno o své pravdě: nový systém umožní vypovědět smlouvy zdravotnickým zařízením, která budou v kraji nadbytečná.

„Dál se zadlužovat nebudeme, pokud nás nebude stát nutit, abychom platili víc, než dostaneme z pojistného,“ říká Musílková.

Naráží tak na praxi ex-ministrů Fišera a Součkové, kteří vyhláškami pojišťovnu nutili, aby státním nemocnicím platila více.

DÁLE ČTĚTE:
Nic se výrazně nezmění, říká ředitel pojišťovny

Zákon, který největší pojišťovně úspory umožňuje, schválili vedle vládních poslanců také zástupci ODS. „Je to změna, kterou jsem chtěl už před rokem,“ chválí plán ústecký hejtman Jiří Šulc. Ten dosud patřil k velkým kritikům VZP.

Konkurenční pojišťovny, které by stoprocentním přerozdělením přišly o peníze, jsou naopak proti: „Změnami se vůbec neušetří,“ míní ředitel pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera.

Petr Holub, Aleš Vojíř, Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?