VZP nechce poslat dlužníky do konkursu

26. 11. 2003 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Všeobecná zdravotní pojišťovna zpozdila platby Nemocnici v Rokycanech, její zaměstnanci proto nedostali mzdu. Všech 300 zaměstnanců Nemocnice s poliklinikou v Rokycanech včera marně čekalo na vyplacení mezd...


„Všeobecná zdravotní pojišťovna nám už delší dobu zpožďuje platby, ale dosud jsme vždy na mzdy nějakou hotovost sehnali. Tentokrát už ale není kde brát,“ uvedl ředitel nemocnice Vladimír Gabriel.

Nicméně situace podle něj ještě nedozrála k radikálnímu protestu. Lékaři a personál tak nadále poskytují zdravotní péči bez omezení.

VZP však v Rokycanech, stejně jako jinde v republice, odmítá zodpovědnost za tento stav. Mluvčí Jiří Suttner je přesvědčen, že kdyby alespoň polovina firem, které celkem dluží pojišťovně přes 17 miliard korun, své závazky uhradila, dostávala by zdravotnická zařízení své peníze včas.

„My nemůžeme za to, že lékaři nedostávají výplaty. Nevíme ani, jak nemocnice hospodaří s penězi, které dostanou od pojišťoven,“ reagoval včera na situaci Suttner.

Pojišťovna podle něj vinou celého systému vybírá z pojistného méně, než kolik je nucena za lékařskou péči platit. Poskytovatelé zdravotní péče se proto mají se svými nároky obracet na vládu, Parlament, ministerstva a své zřizovatele.

Radní Plzeňského kraje Jaroslav Kadlec ale včera řekl, že od státu převzatá zdravotnická zařízení už žádné rezervy nemají.

„Problém je ve VZP, která nedodržuje platební morálku, platí po lhůtách splatnosti. To je důvodem, proč nejsou peníze na výplaty,“ míní Kadlec.

VZP radikální prostředky proti dlužníkům nepoužije

Největší česká pojišťovna ale nemíní radikálně zasáhnout proti svým dlužníkům. Podat návrh na konkurs není podle mluvčího řešení - VZP by touto cestou své peníze získávala jen obtížně a s velkým zpožděním.

„Jsme totiž až jedni z posledních při vyrovnání. Pro nás je důležitější, když firma funguje,“ uvedl Suttner. „Osvědčilo se spíše zveřejňování seznamu dlužníků na našich internetových stránkách,“ dodal mluvčí.

Jen subjektů, jejichž dluh převyšuje šest miliónů korun, eviduje VZP podle Suttnera 176. Stovky dalších firem, uvedených také na webové stránce pojišťovny, mají dluh nižší.

Některé podniky jsou už v konkurzu

Jenže na zveřejněném seznamu neplatičů často figurují podniky, které už jsou v konkursu. To se týká nejen největšího dlužníka, ČKD dopravní systémy Praha, kde má VZP pohledávku téměř 178 miliónů korun, ale i menších firem.

Na západě republiky zejména Zemědělské obchodní společnosti Plánice s dluhem přes 17 miliónů. Pokud není pohledávka pojišťovny zajištěna například zástavním právem, nelze počítat s velkými nadějemi na její uspokojení.

„V tuto chvíli nelze vůbec odhadnout, kdy bude konkurs skončen, a jakou část bude moci VZP získat,“ uvedl správce konkursní podstaty plánické společnosti.

Správce konkursní podstaty dalšího z neplatičů, Škody Klatovy (není součást plzeňské Škody Holding), Jan Klíma nemá nic proti zveřejnění seznamu firem, které dluží ze své standardní podnikatelské činnosti. Úpadce zde ale VZP podle něj uvádět neměla.

„U firem v konkursu je standardní proces uplatnění pohledávky už řešen tím, že je podán návrh. Anebo pohledávka je už dokonce uznaná a výhledově by mohla být poměrným způsobem vyplacena,“ uvedl správce klatovské společnosti, která před rokem zkrachovala. Postup VZP tak podle něj tyto podniky neoprávněně poškozuje.

Miroslav Petr, Hospodářské noviny, 26.11.2003

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?