VZP spoustila nový portál pro pojištěnce

2. 9. 2016 8:14
přidejte názor
Autor: Redakce
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) spustila 1. září nový portál pro pojištěnce Moje VZP, kterým chce nahradit už nefunkční IZIP. Na portálu si lidé najdou informace o platbách zdravotního pojištění deset let zpět, ověří si, zda za ně zaměstnavatel platí a jakou péči na ně vykázali lékaři a nemocnice v aktuálním roce a čtyři roky zpět a kolik jim za to VZP zaplatila.


ČTK to řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

„Jsme si vědomi toho, že podobné portály fungují už i u jiných pojišťoven. My přiznáváme, že tím stíráme dluh, který jsme doposud ke klientům měli, a věříme, že budou tuto aplikaci využívat,“ uvedl.
V projektu IZIP, který prosadili bývalí europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký, měla VZP vedle informací o zdraví pojištěnců v elektronických zdravotních knížkách také služby pro komunikaci s plátci pojistného a institucemi. Projekt se ale nepodařilo plošně rozšířit.

Od loňského prosince funguje VZP Point, s jehož pomocí komunikují s VZP zaměstnavatelé a instituce. Zaměstnavatelé přihlašují a odhlašují zaměstnance a lékaři vyúčtovávají péči. Za portál platila VZP společnosti IZIP šest milionů korun měsíčně, VZP Point ji stojí šest milionů za celý rok. Vývoj VZP Pointu vyšel VZP na 12 milionů korun. Za služby společnosti IZIP vydala VZP za 12 let kolem dvou miliard korun.
Vývoj nového klientského portálu Moje VZP trval osm měsíců, je výsledkem práce interního vývojového týmu, takže nestál VZP nic, uvedl mluvčí.

Na portálu Moje VZP si pojištěnci mohou zkontrolovat úhrady pojistného, řešit nedoplatky či nahlásit elektronicky změnu jména či adresy. Systém eviduje výši doplatků a poplatků za léky, sleduje, kdy pojištěnec dosáhl ochranného limitu a další platby mu bude VZP vracet. Nesrovnalosti ve vykázané péči lze hlásit na pobočce, od října to bude možné i on-line.

Poskytnutou péči lze vyhledat podle typu, na 350 odborností je pro přehlednost rozčleněno do 53 klíčových skupin. U každého zápisu lze otevřít detaily, jako jméno lékaře, název nemocnice, názvy léků s proklikem na příbalové informace. Seznam lze řadit podle data návštěvy nebo názvů zařízení. V plánu je aplikace, která upozorní pojištěnce, že mu vypršelo očkování nebo dlouho nebyl na preventivní prohlídce.
Než vstoupí klient do portálu, musí se zaregistrovat na www:mujucet.vzp.cz/registration, pro ověření uvede posledních 12 znaků čísla pojištěnce. Musí dát souhlas se zpracováním osobních údajů. Poté zadá e-mailovou adresu, na kterou mu přijde registrační kód. Zadá číslo mobilu a dostane další ověřovací kód. Zvolí si uživatelské heslo a zadá je do systému. Pro ověření dostane aktivační kód v poštovní obálce domů, nebo může transakci provést v pobočce VZP, kde aktivační kód dostane hned, popsal zajištění Tichý.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?