Bez léčby mohou umřít pacienti už v šestnácti, sedmnácti letech na infarkt. Zbývá podle náměstka určit centra pro tuto léčbu a pacienty, jimž bude podávána.
Uvedl, že všem specializovaným centrům, kde se léčí rakovina, roztroušená skleróza či komplikované případy onemocnění srdce a cév, stoupnou letos platby od VZP o osm procent. Za zdravotní péči vydá letos pojišťovna s téměř 5,9 miliony klientů 152,8 miliardy korun, je to meziročně o čtyři procenta víc. Pro ambulance je to nárůst o tři procenta, pro nemocnice o 4,5 procenta.
VZP může podle náměstka platit víc centrům i díky lékové politice, kterou od roku 2013 prosazuje nový management. Daří se dojednávat s výrobci snížení cen běžně užívaných léků, péče se tím neomezuje. Úspory směřují na léky do center. V roce 2012 vydala VZP za receptové léky 23 miliard, loni méně než 20,9 miliardy korun. Centra loni dostala 12,8 miliardy, celkový výdaj VZP za léky činil 33,7 miliardy korun.
Loni zahájil Státní ústav pro kontrolu léčiv na žádost VZP osm tzv. zkrácených revizí, v nichž se stanoví ceny léků. Během 12 měsíců uspoří toto snížení cen jen VZP 367 milionů korun. Honěk připomněl, že uspoří i ostatních šest zdravotních pojišťoven, protože výrobci snižují po revizích ceny pro celý trh.
Dalším nástrojem úspor jsou seznamy léků s dohodnutou nižší cenou, tzv. pozitivní listy. V roce 2013 přinesl seznam úsporu 425 milionů, v roce 2014 to bylo 1,179 miliardy a loni 637 milionů korun. Na seznamu je 32 léků ve 112 variantách na léčení cukrovky, vysokého tlaku a cholesterolu, zbytnění prostaty, osteoporózy, astmatu, alergie či žaludečních vředů.
Letos se VZP také zaměří na edukaci lékařů, revizní lékaři s nimi budou probírat, v čem chybují při předepisování léků. Například nevyplňují správně formuláře, takže jim VZP nemůže lék uznat a peníze za něj strhává. VZP připravuje na toto téma pro lékaře rovněž semináře.