Pojišťovna tak chce získat peníze, ale především ušetřit na provozních nákladech. Návrh již dostala správní rada pojišťovny, rozhodnout by o něm měla ještě během tohoto měsíce.
VZP má od roku 2009 rozdíl mezi ročními příjmy a výdaji zhruba šest miliard korun. V loňském roce skončila se ztrátou asi pěti miliard korun. „Rezervy jsou vyčerpány a pojišťovna hledá úspory v provozu,“ řekl deníku její mluvčí Jiří Rod.
„Na základě provedených analýz byly proto jako zbytné k prodejům vytipovány objekty v celkové hodnotě 500 milionů korun,“ píše se podle LN v materiálu, který předložil správní radě náměstek ředitele VZP pro služby klientům Ivan Dvořák.
V současnosti má pojišťovna 185 poboček. Naprostou většinu z nich by podle návrhu měly nahradit nízkonákladové pulty v nákupních střediscích nebo mobilní pracovny a klienti budou moci také zavolat operátorům call centra.
Někteří členové správní rady VZP však pochybují, zda by takový postup skutečně pojišťovně ušetřil významnější část provozních nákladů. „Já osobně si předpokládanými úsporami nejsem jistý,“ sdělil deníku poslanec za ČSSD a jeden ze členů rady Jiří Koskuba.
„Ruku v ruce s redukcí poboček půjdou náklady na elektronizaci, nové terminály a mobilní pracovny. Nemůžeme přece nechat šest milionů klientů bez kontaktu s pojišťovnou,“ uvedl další radní, poslanec za ODS Boris Šťastný. Přesto se mu prý plán líbí a zřejmě pro něj zvedne ruku.
Už dříve například projednala správní rada VZP podle serveru Aktuálně.cz návrh, aby bylo letos propuštěno nejméně 300 zaměstnanců. Ke konci roku již pojišťovna zrušila 520 míst. Očekává tedy, že ještě letos ušetří na mzdových nákladech zhruba 190 milionů korun.
VZP měla doposud podle LN nejvyšší provozní náklady ze všech zdravotních pojišťoven v ČR. Například každý klient Oborové zdravotní pojišťovny zaplatil za provoz ročně 434 korun, kdežto na každého pojištěnce VZP připadlo 746 korun z provozních nákladů. Loni fond VZP na platy, administrativu či opravy jejích budov vzrostl až na 4,1 miliardy korun, píše deník.