VZP zvažuje trestní oznámení kvůli úniku informací o srážkách

6. 4. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Všeobecná zdravotní pojišťovna zvažuje trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli tomu, že z jednání její správní rady pronikl na veřejnost materiál o plánech srazit ambulancím tři miliardy korun. "Někdo se snaží postavit zdravotnickou veřejnost proti VZP," řekl mluvčí Jiří Suttner...


PRAHA - Záměr lékaře značně pobouřil, někteří podle něho hrozí přehlašováním pacientů k jiným pojišťovnám.

„VZP postupuje podle zákona a úvahy o srážkách jsou zatím jen úvahami. Správní rada si vyžádala právní a ekonomické analýzy, dosud o ničem nerozhodla,“ zdůraznil mluvčí.

Pro Koalici ambulantních lékařů je nepřijatelné, aby VZP strhla ambulancím jednu až dvě měsíční úhrady. Podobně pojišťovna postupovala loni v případě přeplatků nemocnicím, nyní řeší soudy její spor o 220 milionů, jež chce nazpět od záchranných služeb.

Neveřejné informace vynesl podle vrchního ředitele právního odboru VZP Karla Hlaváčka člen správní rady za stát. Hlaváček připomněl, že členové správní rady jsou ze zákona vázáni mlčenlivostí o všech skutečnostech, které se při jednání dozvědí.

„Nepopíráme pravost materiálu, ale je to pracovní text, nikoli platné rozhodnutí,“ řekl. K analýzám se 14. dubna vyjádří ekonomická sekce a dá doporučení pro jednání správní rady.

„Byl by to zásah do výše plateb a tím i chodu ordinací,“ řekl mluvčí Koalice ambulantních lékařů Jan Jelínek. Doufá ve zdravý rozum členů správní rady.

„Dostali bychom se do takové finanční nouze, že by to narušilo kvalitu, dostupnost a úroveň péče,“ upozornil.

K úniku informací Hlaváček řekl, že není příznivcem soudních řešení. Podle něj by ten, kdo je prozradil, měl přijmout osobní odpovědnost a odstoupit ze správní rady.

Řešením finančních problémů VZP bude zřejmě až reforma. Podle Hlaváčka by přínosem byl i jakýkoli výsledek jednání, který by vedl k tomu, že zdravotně-pojistný plán VZP bude chápán stejně závazně jako zákon o státním rozpočtu. Když nyní chce pojišťovna postupovat podle tohoto plánu, hospodařit vyrovnaně, a odejmout tedy ambulancím přeplatky, je to zpochybňováno, uvedl.

DÁLE ČTĚTE:
VZP chce vzít penízeambulancím jako loni záchrankám

„Ministerstvo zdravotnictví by mělo brát zdravotně-pojistný plán VZP jako závazný dokument a nestanovovat ceny péče v takové výši, že výdaje za péči pak překračují výdaje,“ poznamenal.

O záměrech VZP byl informován premiér Vladimír Špidla, který podle Hlaváčka s materiálem správní rady souhlasí. „Doporučil nám velmi uvážlivý postup, který by měl být v souladu s názory ministerstev zdravotnictví a financí,“ dodal Hlaváček.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?