Wanted: Michal Pohanka

30. 10. 2006 9:39
přidejte názor
Autor: Redakce
"Kulisy jako z detektivky. Skrývání na tajném místě, vypnuté telefony, slova jako stálý tlak, nebezpečí, sledování. To vše minulý týden předvedl poslanec Pohanka. Zapomněl však vysvětlit, proč by se mu něco takového mělo dít," píše redaktor Týdne...


Poslanec Pohanka se nečekaně objevil ve sněmovně, zněla první slova večerního zpravodajství všech zdejších televizí. A než si ho novináři stihli užít, zase zmizel. Vzkázal jen, že odjel “ z bezpečnostních důvodů“, protože je “ pod stálým tlakem“. Pohankova detektivka začala někdy v polovině října.

Tehdy se na předvolební akci v brněnské zoo sešel s šéfem poslaneckého klubu ČSSD Michalem Haškem a předsedou strany Jiřím Paroubkem. Chtěli od Pohanky vědět, zda a jaké má styky s lidmi z reportáže, kterou TV Nova připravuje o podvodech s dotacemi s evropskými fondy. Hašek s Paroubkem dnes tvrdí, že chtěli jen informace. Pohanka naopak říká, že na něho tlačili, aby se vzdal poslaneckého mandátu a opustil politiku. V reportáži nakonec starosta Budišova Ladislav Péťa, dnes už zatčený kvůli podezření z podvodů, ocenil Pohanku pro jeho schopnosti: “ Sázím na toho Pohanku.“ Měl na mysli stavbu Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně skoro za dvě miliardy korun, kterou Pohanka rozjel coby ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny (právě tady by centrum mělo vzniknout).

Když si pak David Rath vzal Pohanku za náměstka, dokázal prosadit, aby vláda stavbu schválila. “ Rozjel to a teď tomu dal forsáž jako náměstek,“ ocenil Péťa. “ Tam se otočí spousta peněz.“ Minulou středu Pohanka vystoupil z ČSSD, čímž levici připravil o klíčový stý mandát. “ Máme řadu indicií, že je to profesionálně sehraná akce,“ dal se slyšet Jiří Paroubek. “ Tento postup je organizován některými bezpečnostními složkami, které pracují na základě zadání ODS.“ Po páteční schůzce Pohanky a Paroubka ve sněmovně bylo vše jinak. “ Jsou to jen nedorozumění,“ prohlásil zamračený Paroubek.

Pohanka měl v devadesátých letech umetenou cestu poněkud protekčního mladíka. Politickou kariéru začal dělat v organizaci ČSSD BrnoKrálovo Pole. Tu obnovili v roce 1990 jeho rodiče, dnes je Pohanka syn jejím předsedou. V Mladých sociálních demokratech se seznámil se Stanislavem Grossem, stali se z nich přátelé.

Místo zástupce primáře sexuologického oddělení v brněnské fakultní nemocnici skokem vyměnil za post prvního náměstka - to když se rodinný známý Bohumil Fišer (z organizace ČSSD Brnosever) stal ministrem. Od té doby figuruje Pohankovo jméno v řadě kontroverzních kauz. Pokusil se - spolu s Davidem Rathem - převést pražskou Nemocnici Na Homolce do rukou soukromé společnosti a podle kritiků transakce na tom řádně vydělat.

Zveřejnění této kauzy ho sice stálo místo náměstka, ale dopadl celkem měkce, na post ředitele brněnské nemocnice u svaté Anny. Na ministerstvu se zapletl i do jiné kauzy. Jeho přičiněním dostala firma Diag Human od státu odškodné přes tři sta milionů korun. Rozhodčí senát arbitráže totiž označil Pohankův dopis firmě Diag Human s nabídkou smíru za přiznání viny státu. Teď Pohanku prověřuje policie v souvislosti s tím, že skupina lidí kolem Doležela a Péti chtěla tunelovat miliardový projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně, který Pohanka tak vehementně prosazoval.

- hč- , Týden

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?