Poslanec Pohanka se nečekaně objevil ve sněmovně, zněla první slova večerního zpravodajství všech zdejších televizí. A než si ho novináři stihli užít, zase zmizel. Vzkázal jen, že odjel “ z bezpečnostních důvodů“, protože je “ pod stálým tlakem“. Pohankova detektivka začala někdy v polovině října.
Tehdy se na předvolební akci v brněnské zoo sešel s šéfem poslaneckého klubu ČSSD Michalem Haškem a předsedou strany Jiřím Paroubkem. Chtěli od Pohanky vědět, zda a jaké má styky s lidmi z reportáže, kterou TV Nova připravuje o podvodech s dotacemi s evropskými fondy. Hašek s Paroubkem dnes tvrdí, že chtěli jen informace. Pohanka naopak říká, že na něho tlačili, aby se vzdal poslaneckého mandátu a opustil politiku. V reportáži nakonec starosta Budišova Ladislav Péťa, dnes už zatčený kvůli podezření z podvodů, ocenil Pohanku pro jeho schopnosti: “ Sázím na toho Pohanku.“ Měl na mysli stavbu Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně skoro za dvě miliardy korun, kterou Pohanka rozjel coby ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny (právě tady by centrum mělo vzniknout).
Když si pak David Rath vzal Pohanku za náměstka, dokázal prosadit, aby vláda stavbu schválila. “ Rozjel to a teď tomu dal forsáž jako náměstek,“ ocenil Péťa. “ Tam se otočí spousta peněz.“ Minulou středu Pohanka vystoupil z ČSSD, čímž levici připravil o klíčový stý mandát. “ Máme řadu indicií, že je to profesionálně sehraná akce,“ dal se slyšet Jiří Paroubek. “ Tento postup je organizován některými bezpečnostními složkami, které pracují na základě zadání ODS.“ Po páteční schůzce Pohanky a Paroubka ve sněmovně bylo vše jinak. “ Jsou to jen nedorozumění,“ prohlásil zamračený Paroubek.
Pohanka měl v devadesátých letech umetenou cestu poněkud protekčního mladíka. Politickou kariéru začal dělat v organizaci ČSSD BrnoKrálovo Pole. Tu obnovili v roce 1990 jeho rodiče, dnes je Pohanka syn jejím předsedou. V Mladých sociálních demokratech se seznámil se Stanislavem Grossem, stali se z nich přátelé.
Místo zástupce primáře sexuologického oddělení v brněnské fakultní nemocnici skokem vyměnil za post prvního náměstka - to když se rodinný známý Bohumil Fišer (z organizace ČSSD Brnosever) stal ministrem. Od té doby figuruje Pohankovo jméno v řadě kontroverzních kauz. Pokusil se - spolu s Davidem Rathem - převést pražskou Nemocnici Na Homolce do rukou soukromé společnosti a podle kritiků transakce na tom řádně vydělat.
Zveřejnění této kauzy ho sice stálo místo náměstka, ale dopadl celkem měkce, na post ředitele brněnské nemocnice u svaté Anny. Na ministerstvu se zapletl i do jiné kauzy. Jeho přičiněním dostala firma Diag Human od státu odškodné přes tři sta milionů korun. Rozhodčí senát arbitráže totiž označil Pohankův dopis firmě Diag Human s nabídkou smíru za přiznání viny státu. Teď Pohanku prověřuje policie v souvislosti s tím, že skupina lidí kolem Doležela a Péti chtěla tunelovat miliardový projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně, který Pohanka tak vehementně prosazoval.
- hč- , Týden