WHO uznává, že díky lepšímu přístupu k lékům se nyní léčí na AIDS daleko více lidí než v minulosti. Upozornila ale na to, že zdravotníci v chudých zemích mají kvůli nedostatku financí na léky tendenci se zahájením léčby čekat, dokud se nemoc u nakažených nerozvine. V nových směrnicích WHO doporučila, aby léky dostávalo nyní asi 26 milion lidí pozitivních na HIV, tedy kolem 80 procent nakažených, proti nynějším necelým deseti milionům léčeným.
„Zvyšujeme laťku na 26 milionů lidí,“ řekl ke zprávě ředitel oddělení WHO pro HIV/AIDS Gottfried Hirnschall. Léčba AIDS antiretrovirální terapií může udržet pacienty zdravé řadu let. Snižuje množství virů v krvi, a podstatně tím omezuje riziko nákazy dalších lidí, uvedla organizace.
Virus HIV, který způsobuje AIDS, má v sobě asi 34 milionů lidí světě. Velká většina z nich žije v chudých a rozvojových zemích a nejhůře postiženou oblastí je subsaharská Afrika.
Epidemie za 30 let od objevu HIV zabila celkem 25 milionů lidí, v posledních letech ale počet jejích obětí klesá. V roce 2011 se snížil na 1,7 milionu z 1,8 milionu v roce 2010 a z maxima 2,3 milionů v roce 2005.
Loni mělo k dispozici léky na AIDS 9,7 milionu lidí. O deset let dříve to bylo pouhých 300.000 osob, uvedla WHO. O rozšíření léků do Afriky se zasloužily zejména indičtí výrobci levných „generických“ kopií patentovaných léků vytvořených západními firmami Gilead Sciences, Johnson & Johnson a ViiV Healthcare z koncernu GlaxoSmithKline.