WHO čeká epidemii cholery v Iráku, čeští lékaři se s ní nesetkali

9. 5. 2003 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář ve středu řekl, že počty nemocných odpovídají údajům z minulých let v této oblasti. V Basře bylo dosud potvrzeno sedm případů cholery...


BASRA/PRAHA - Epidemii cholery očekává Světová zdravotnická organizace (WHO) v jižním Iráku. Podle jejích údajů citovaných agenturou AFP už ve dvou nemocnicích v Basře zaregistrovali 17 případů tohoto průjmového onemocnění. Čeští vojenští lékaři působící v Basře se ovšem s cholerou ve městě ještě nesetkali.

„Očekáváme epidemii cholery v jižním Iráku a obáváme se, že tu budeme mít stovky případů,“ prohlásila ve středu podle AFP mluvčí WHO Fadíla Šaíbová na tiskové konferenci v Basře. Výskyt cholery je podle jejích slov „znepokojivý“, nicméně vzhledem k hygienickým podmínkám v jižním Iráku „není nijak překvapující“.

V samotné Basře, kde žije více než milion obyvatel, bylo dosud potvrzeno sedm případů cholery, ale vzorky od dalších pacientů už byly poslány do laboratoří v Kuvajtu a výsledky budou k dispozici v následujících dnech. Všechny potvrzené případy jsou děti ve věku od třinácti měsíců do čtyř let, upřesnila agentura AP.

Do ulic města by měli vyrazit zdravotníci, kteří naučí obyvatele, jak se nejsnazším způsobem chránit - převařováním vody určené k pití i k vaření a pravidelným mytím rukou. Ale zdravotní pracovníci nemohou osvětovou kampaň ve větším měřítku spustit, protože nemají dostatek vozidel a volnému pohybu po Basře brání nadále pokračující násilí.

Čeští lékaři ze sedmé polní nemocnice, kteří v jihoirácké Basře už několik týdnů působí, se ale s případy cholery ještě nesetkali. „Ošetřujeme tu většinou případy popálenin a zanedbané lékařské péče,“ řekl ve středu ČTK velitel zabezpečovací jednotky polní nemocnice v Basře, kapitán Mojmír Švarc, který je v současnosti pověřený vedením základny. „Provádíme velmi pečlivý průzkum situace, ale žádný případ cholery jsme ještě nezaznamenali,“ dodal.

Všichni příslušníci české jednotky v Basře podle jeho slov dodržují přísná hygienická opatření. „Máme tu velmi dobrý tým lékařů, kteří jsou připraveni poradit si i s těmito onemocněními, ale nezastírám, že mě ta zpráva o výskytu cholery v Basře ne snad přímo šokovala, ale konsternovala,“ uvedl Švarc.

Čeští lékaři v jihoirácké Basře zatím pracují v provizorním polním obvazišti, kde denně ošetří desítky lidí navzdory nesnadným podmínkám. „Dneska přes den jsme měli slušných 46 stupňů, teď k večeru už se trochu ochladilo, na teploměru je jenom osmatřicet,“ poznamenal Švarc.

Výstavba vlastní české polní nemocnice by měla být dokončena v polovině měsíce.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář ve středu ČTK řekl, že podle informací od české velvyslankyně v Kuvajtu Jany Hybáškové i od Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou zprávy o údajné epidemii cholery v Basře nepravdivé. Podle Koláře odpovídají současné počty nemocných údajům z minulých let v této oblasti.

Cholera je vysoce nakažlivá choroba, která pochází z Asie, kde také v endemickém stavu přetrvává především v Indii, Pákistánu, Barmě a Kambodži. Od 19. století se začala objevovat i v Evropě, Africe a Americe a v latentním stavu se vyskytuje ve stovce zemí.

Postup epidemie nejúčinněji zbrzdí či zastaví hygienická opatření. Choleru se přenáší do zažívacího traktu z infikované vody, potravin či špinavýma rukama. Po krátké inkubační době, která trvá dva až pět dní, začíná nemoc prudkými průjmy, které rychle dehydrují organismus. Pokud nejsou okamžitě nasazeny prostředky, které zajistí dostatek tekutin, je tato prudká dehydratace, při níž nemocný může během čtyř hodin ztratit až desetinu hmotnosti, často smrtelná.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?