PRAHA - Po včerejším setkání s ministrem zdravotnictví Jozefem Kubinyim to řekl generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) I Čong-wuk, který včera přicestoval na dvoudenní návštěvu Prahy.
„Česká republika je v oblasti kontroly tuberkulózy velice dobrá; výskyt je vysoký jen u některých skupin obyvatelstva,“ konstatoval generální ředitel, jehož jméno je spojováno s programy proti tuberkulóze a s prosazováním preventivního očkování dětí. V Česku navštívil národní jednotku dohledu nad TBC, zajímal ho program vyhledávání TBC u bezdomovců.
Vedoucí národní jednotky Luděk Trnka řekl, že Česko patří do skupiny zemí s nejmenším výskytem TBC. Dlouhodobě případů ubývá. „Loni bylo v Česku hlášeno 936 případů tuberkulózy dýchacího ústrojí a 145 případů jiných orgánů,“ upřesnil.
Experta WHO informoval o situaci ve výskytu TBC v Česku a seznámil ho s výsledky pilotní studie vyhledávání TBC mezi bezdomovci. I Čong-wuk si prohlédl také snímkovací autobus, který jezdí za bezdomovci. Za dva roky tak bylo ze 3000 pražských bezdomovců vyšetřeno 2500. K nemocničnímu léčení bylo přijato 45, z nich polovina měla velmi nakažlivou formu nemoci.
Vyhledávání TBC u bezdomovců se vedle Prahy provádí v Ústí nad Labem a připravuje se v Plzni a Karlových Varech.
Generální ředitel WHO převzal rovněž výsledky studie, v níž bylo vyšetřeno na TBC téměř 2500 zdravotníků z několika českých nemocnic. Výsledky Trnky potvrdily, že v Česku nejsou nepoznané zdroje, tedy pacienti, kteří by chodili do zdravotnických zařízení a zdravotníky infikovali.
I když je na tom Česko poměrně dobře, nemělo by podle generálního ředitele WHO v ostražitosti vůči TBC ustávat. „Důsledný dozor je nutný, přispět by k němu mělo i nové středisko pro kontrolu infekčních nemocí ve Stockholmu,“ řekl.
Podle Kubinyiho je prostor pro spolupráci v rámci WHO velký, zmínil se o společné ochraně zemí před zbraněmi biologickými, chemickými a nukleárními. Další možností je spolupráce ve vzdělávání odborníků ze střední a východní Evropy v Česku a pomoc českých expertů v zemích východní Evropy i v regionech ve světě, kde je to zapotřebí.
I Čong-wuk je v čele WHO devět měsíců, v této funkci je v Praze poprvé. Součástí jeho programu je rovněž setkání s předsedkyní sněmovního zdravotního výboru Miladou Emmerovou a exprezidentem Václavem Havlem a jeho chotí Dagmar. Navštíví Poslaneckou sněmovnu, Nadaci Vize 97 a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. V Karolinu v úterý převezme ocenění Purkyňovy lékařské společnosti.
ČTK