Podle WHO je nyní důležité, aby se zdravotníci dostali do všech oblastí Konga, kde se nemoc vyskytuje. Zejména do míst, kde se bojuje, se lékaři dostávají obtížně a je to tam pro ně nebezpečné. Světová zdravotnická organizace upozornila, že na boj s ebolou pro letošek potřebuje 150 milionů dolarů (3,4 miliardy korun), vybrat se jí podařilo ale asi jen polovinu této sumy.
WHO od loňského roku v Kongu zaznamenala 1206 případů nákazy ebolou, 764 nemocných zemřelo. Britská BBC na svých internetových stránkách připomíná, že jde o druhou nejhorší epidemii této nebezpečné nemoci. V únoru nových případů týden od týdne ubývalo, v březnu se ale tento trend obrátil.
Nejhorší epidemie eboly zasáhla západní Afriku mezi lety 2013 a 2016, zemřelo tehdy 11.310 lidí. Na rozdíl od tehdejší vlny nákaz mají nyní ohrožení lidé, jako jsou lékaři nebo ti, kdo byli v kontaktu s nakaženými, k dispozici očkování. Nicméně i tak se 85 zdravotníků nakazilo a 30 jich zemřelo.
Ebola patří k nejnebezpečnějším onemocněním na světě. Její virus způsobuje silná vnitřní krvácení a nakažení, kterým se nedostane léčby, většinou během několika dnů umírají.