WHO uvedla, že 90 procent nynějších případů obrny v Pákistánu je geneticky spojeno s městem Péšávar, které je metropolí severozápadní provincie Chajbar Pachtunchvá.
Péšávar možná neregistruje nejvíce případů obrny vůbec, ale nejvíce případů této nemoci vyskytujících se v Pákistánu z tohoto města vychází.
Pákistán je společně s Afghánistánem a Nigérií jednou ze tří zemí světa, kde je obrna stále endemickou chorobou. Je navíc jedinou zemí, kde počet případů nákazy meziročně vzrostl. Zatímco v roce 2012 bylo v Pákistánu zaznamenáno 58 případů obrny, v roce 2013 jich bylo 91, napsala agentura AP. Onemocnění napadá nervový systém a může způsobit ochrnutí.
Imunizaci v Pákistánu komplikuje odpor islámských radikálů. Vedoucí představitelé pákistánské odnože radikálního hnutí Taliban zdravotníky podezírají, že jsou americkými špiony nebo že chtějí vakcínami muslimské obyvatelstvo sterilizovat.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).