Schůzku podle prohlášení WHO svolal generální ředitel této organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.
„Výbor se sejde 17. října v Ženevě, aby rozhodl, zda epidemie ohrožuje veřejné zdraví v mezinárodním měřítku,“ stojí v prohlášení WHO. Podobně tomu bylo v roce 2014, kdy ebola postihla západní Afriku, a v roce 2016, kdy virus zika ohrožoval Latinskou Ameriku.
V Kongu jde o desátou epidemii eboly, ohlášenou nejprve z province Severní Kivu. Nyní je centrum epidemie v Beni na západě země, kde působí ozbrojená skupina Sjednocené demokratické síly (ADF). Ta útočí na civilisty a její akce komplikují práci zdravotníků.
Podle nové bilance je nakaženo 211 lidí a 135 zemřelo. V sobotu konžské úřady oznámily, že země čelí druhé fázi epidemie. Ministerstvo zdravotnictví také informovalo, že poprvé je mezi nakaženými člen personálu mise OSN v Kongu. Naočkováno bylo přes 16.200 lidí.
Ebola se šíří přímým kontaktem s krví či tělesnými výměšky nakažených. Virus způsobuje horečky a vnitřní i vnější krvácení, nemoci podlehne asi polovina nakažených.
Kongo čelí epidemii této nemoci již podesáté od roku 1976, kdy se virus poprvé objevil na severu země. Nejhorší vývoj měla epidemie v období let 2013-2016, která postihla několik zemí západní Afriky a kdy zemřelo 11.300 lidí.