(WHO), která byla v úterý uveřejněna v USA.
V roce 2030 bude také více lidí, kteří přežijí dětské nemoci a kteří budou žít déle. Ale poměr těch, kdo zemřou na rakovinu, kardiovaskulární nemoci, diabetes a další chronické nemoci, se zvýší o 70 procent, uvádějí autoři studie, kteří aktualizovali svoje výhledy z roku 2002.
Tabák by mohl do roku 2015 zabít o 50 procent více lidí než AIDS a bude mít každoročně na svědomí deset procent všech úmrtí na planetě, uvádí se ve studii, která byla zveřejněna v americkém časopise Public Library of Science Medicine. Ten dělá projekce deseti hlavních příčin úmrtí a pracovní neschopnosti pro období 2015 až 2030.
Počet lidí, kteří zemřou v důsledku kouření, se v zemích s nízkými a středními příjmy do roku 2030 zřejmě dvojnásobí na 6,8 milionu, ale u bohatých států by se měl za stejné období snížit o devět procent; na důsledky kouření v nich zemře 1,5 milionu osob.
WHO obviňuje tabákové skupiny, že se zaměřují na mládež v chudších zemích, aby si kompenzovaly snížení prodeje v průmyslově rozvinutých státech.
Epidemie AIDS se stane v roce 2015 v zemích s nízkými a středními příjmy hlavní příčinou pracovní neschopnosti a hlavní příčinou úmrtí.
Počet úmrtí souvisejících s nemocí AIDS by měl stoupnout z 2,8 milionu v roce 2002 na 4,3 milionu v roce 2015 a na 6,5 milionu v roce 2030, uvádí tato projekce založená na hypotéze, podle níž 80 procent lidí nakažených virem HIV bude mít v roce 2012 přístup k antiretrovirálním lékům.
Experti WHO upozorňují, že za deset let se k hlavním příčinám pracovní neschopnosti kromě AIDS zařadí také deprese a kardiovaskulární nemoci.
ČTK