"Jsou to velmi dobré zprávy, nejen pro mne, ale pro celý svět," uvedl Ghebreyesus v telefonickém brífinku pro novináře. "(Je to dobrá zpráva) zejména pro zdravotníky, kteří boji s ebolou tolik obětovali," doplnil.
Epidemie eboly v zemi zuří od srpna 2018, od té doby se nakazilo přes 3400 lidí a více než 2200 jich zemřelo. Ještě 12. února WHO o tři měsíce prodloužila globální stav nouze, který kvůli šíření viru ebola na východě Konga vyhlásila loni v červenci.
Boj s nemocí v Kongu značně komplikuje působení ozbrojených milic, které napadají zdravotníky i civilní obyvatelstvo. Od února roku 2018 bylo kvůli násilí přes půl milionu lidí donuceno opustit domovy, což úřadům ztěžuje kontrolu šíření vysoce nakažlivého onemocnění.
Ebola byla poprvé zaznamenána v hustých tropických pralesech Konga v roce 1976. Název viru byl odvozen od řeky Ebola, která touto oblastí protéká. Ebola patří mezi nejobávanější nemoci na světě, je vysoce nakažlivá, umírá 50 až 90 procent nakažených. Virus poškozuje cévy a způsobuje tak vnitřní i vnější krvácení.
Nejhorší epidemie eboly se rozšířila od začátku prosince 2013 v západní Africe. Ebole tam za více než dva roky podlehlo přes 11.300 lidí z více než 29.000 nakažených, což bylo nejvíce v historii této nákazy.