WHO varuje před tuberkulózou odolnou vůči lékům

7. 9. 2006 7:33
přidejte názor
Autor: Redakce
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes varovala před nástupem tuberkulózy, kterou je čím dále tím obtížnější léčit, protože je odolná vůči antibiotikům. Organizace požaduje, aby se posílila a aplikovala opatření, která zabrání rozšíření nového typu této choroby ve světě...


Ženeva -

Nové formy tuberkulózy se prudce rozšířily v Africe. Proto WHO pořádá od čtvrtka v jihoafrické metropoli Johannesburgu konferenci, jejímž cílem je mobilizovat mezinárodní společenství. Ve světě se nyní totiž ročně objeví na 450.000 nových případů tuberkulózy, jejíž bacily jsou multirezistentní. Takové bacily odolávají léčbě nejméně dvěma typy léků podávaných dříve pacientovi.

WHO je obzvláště znepokojena tím, že se nedávno objevily případy tuberkulózy, jejíž bacily jsou ultrarezistentní, tedy na ně nemá žádný účinek léčba nejméně třemi ze šesti skupin léků předepisovaných v případě, že pacient nereaguje na počáteční léčbu.

To podle WHO prakticky znemožňuje léčit pacienty s nynějšími medikamenty, které se zatím při tuberkulóze podávaly.

„Tuberkulóza s ultrarezistentními bacily je velkou hrozbou pro zdraví veřejnosti, zvláště té populace, v níž tvoří silný podíl osoby nakažené virem HIV způsobujícím AIDS, a zvláště v těch zemích, kde je pro zdravotní péči málo finančních zdrojů,“ uvedla organizace.

Tuberkulóza ročně postihne devět milionů lidí, z nichž 1,7 milionu zemře. Ultrarezistentní kmeny tuberkulózy jsou nejčastější v zemích bývalého Sovětského svazu. Na prvním místě je Lotyšsko, kde je podle WHO 19 procent případů multirezistentní tuberkulózy rovněž případy ultrarezistentními. Ve Spojených státech činí tento podíl čtyři procenta.

Organizace také vyjádřila znepokojení, pokud jde o Asii, kde počet takových případů roste, a Afriku. Zejména na černém kontinentu, kde je zároveň vyšší podíl osob nakažených virem HIV, může tuberkulóza rezistentní vůči lékům vyvolat vysokou úmrtnost. V jižní Africe je u 60 procent úmrtí osob nemocných AIDS příčinou smrti tuberkulóza. Celosvětový průměr je deset procent.

Tuberkulóza je vysoce nakažlivá i proto, že 90 procent nakažených osob nemá příznaky této choroby. Může se projevit až po několika letech, jestliže je imunitní systém člověka oslaben, například AIDS.

Rezistence vůči lékům se podle WHO projevuje zejména kvůli špatné léčbě. Organizace zpochybňuje rutinní předepisování léků, jejich kvalitu a nepravidelné zásobování léky. Někdy se proviní i pacient, když léčbu nedodržuje.

WHO usiluje o to, aby byly případy tuberkulózy urychleně diagnostikovány a léčeny, čímž by se zabránilo šíření choroby. Požaduje, aby se zvýšily investice do výzkumu, čím by se zlepšily jak diagnóza, tak i léčba.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?