PRAHA -
který ale nechtěl o případu příliš hovořit.
„Přílišnou medializaci nepovažuji za šťastnou,“ říká Řepka. Podle něj je daleko důležitější, aby se těžce popálenému dítěti s amputovanými prsty na pravé ruce podařilo pomoci a aby získalo ivzdělání.
Českou republiku požádala o pomoc chlapcova rodina. Na projektu se podílí řada lidí, například ministr obrany Jaroslav Tvrdík a lékaři z několika institucí.
„Je pravda, že je u mne, aby měl rodinné zázemí,“ poznamenal Řepka, který ve své funkci končí a v únoru nastoupí jako obranný poradce stálé české delegace při NATO v Bruselu. Převoz dítěte zajistila letecky armáda.
Lékaři 11. polní nemocnice v Afghánistánu dokonce založili konto, ze kterého se bude jeho léčení hradit. Chlapcův pobyt je právně ošetřen, o jeho osudu hovořil ministr obrany s ministrem vnitra Stanislavem Grossem.
Fakta a čísla o misi české polní nemocnice
Chlapec byl jedním z pacientů 11. polní nemocnice české armády, která v říjnu vystřídala v Afghánistánu v mezinárodní misi ISAF 6. polní nemocnici. Od 24. dubna do 16. října ošetřila 13 614 lidí, většinu z nich - 12 174 případů - tvořili místní
obyvatelé, zbytek vojáci jednotek ISAF. Hospitalizováno bylo 406 vojáků a 383 místních obyvatel.
Česká polní nemocnice v Afghánistánu působila do konce roku 2002. Nyní je na místě už jen skupina, která demontuje zařízení. Několik lékařů bude v oblasti i nadále působit v mezinárodním zdravotnickém zařízení.
Vojáci 6. polní nemocnice od dubna do října provedli také 731 rentgenologických a sonografických vyšetření, 3725 biochemickohematologických a 4143 mikrobiologických vyšetření.
Bývalého velitele 6. polní nemocnice Jindřicha Sittu nyní vyšetřují policisté v souvislosti s jeho údajně příliš přísným zacházením s podřízenými. Sitta nařčení odmítá.
ČTK