Z Afriky utíkají lékaři i zdravotní sestry

16. 7. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Africký kontinent, kde se nejvíce lidí nakazilo virem HIV, podle včerejší zprávy americké organizace Lékaři za lidská práva, naléhavě potřebuje desetitisíce zdravotníků. Jinak prohraje souboj s chorobou AIDS...


Tou se podle údajů zveřejněných na mezinárodní konferenci v thajském Bankgoku každý den po celém světě nakazí 14 000 lidí, z toho více než dvě pětiny jsou ve věku patnácti až čtyřiadvaceti let.

Afričtí lékaři a další zdravotnický personál nachází nové a mnohem lépe placené místo ve vyspělých západních zemích. Nejvíce je láká Británie, kde se tamní National Health Service potýká s akutním nedostatkem kvalifikovaného personálu.

Vyšší plat a slibnější kariéru nabízejí také další anglicky mluvící země - USA, Kanada, Austrálie a Nový Zéland.

„Je to obludný paradox. Nemůžeme přece očekávat, že bychom mohli vyjít vstříc potřebám nemocných, když personálu ubývá a ve výhledu bude tento úbytek ještě vzrůstat,“ míní Leonard Rubenstein, výkonný ředitel organizace Lékaři za lidská práva.

Světová zdravotnická organizace (WHO) rozvojovým zemím doporučuje, aby na sto tisíc obyvatel připadala alespoň dvacítka lékařů. Na jih od Sahary toto kritérium nesplňují více než tři čtvrtiny zemí. Ve třinácti zemích se o sto tisíc lidí stará pět a méně lékařů.

Rubenstein na konferenci včera vyzval, aby Západ zavedl omezení pro získávání zdravotníků z afrických zemí na jih od Sahary. Vybídl rovněž dárcovské země, aby přispěly na zlepšení platových podmínek lékařů a zdravotních sester v tomto regionu, nejcitelněji postiženém AIDS.

K hlavním tématům na konferenci, jež končí dnes, patřilo diagnostikování choroby, její léčba a soustavné sledování pacientů.

„V místech, jako jsou Afrika, Karibská oblast či jihovýchodní Asie je zoufalý nedostatek zdravotníků a potřebné infrastruktury,“ poznamenal Randall Tobias, americký koordinátor globálního boje s AIDS.

Například v Malawi bylo loni obsazeno jenom 28 procent pracovních míst pro zdravotní sestry, zatímco v roce 1998 to bylo 47 procent.

Jižní Afrika, kde je počet nemocných nejvyšší na světě (oficiálně se udává 3,7 miliónu) zdravotnictví nabízí 32 tisíc pracovních míst pro sestry. A v Zambii ze šesti set lékařů, kteří vystudovali od získání nezávislosti v roce 1964, jich v zemi zůstala pouhá padesátka.

Jako pohromu charakterizují experti situaci také v některých asijských zemích. Například v Kambodži se jeden lékař v průměru stará o 3280 HIV pozitivních pacientů, ve Vietnamu o 11 250, uvedl Kevin Frost, ředitel organizace TREAT Asia.

Problémy jsou podle něho také v Číně, kde mnozí lékaři a sestry odmítají s nemocnými pracovat, neboť nemají o chorobě skoro žádné znalosti.

(lav, Reuters), Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?