VZP v loňském roce provedla téměř čtyři tisíce kontrol plátců pojistného a zahájila více než 1300 správních řízení. Z dlužníků vymohla přes 27 milionů korun. „Byl to docela úspěšný rok,“uvedl ředitel jihlavské pobočky pojišťovny Jiří Hrdlička. Další horentní sumy jsou ale i podle vyjádření představitelů VZP s největší pravděpodobností nedostupné.
VZP je až třetí v pořadí
To se týká například největšího dlužníka v kraji, třešťské společnosti INTEA. Ta je už několik měsíců v likvidaci. VZP se tak s dlužnými třinácti miliony pomalu loučí.
„O své pohledávky jsme se v konkurzním řízení přihlásili, ale jsme až třetí v pořadí věřitelů a určitě nezískáme celou částku,“říká Hrdlička. To potvrzuje i Radek Létal, správce konkurzní podstaty v případě třešťské Intey.
„Zcela určitě nedostane VZP celý dluh. Důležitý bude výsledek letní veřejné dražby výrobních areálů. Ten rozhodne, jaký podíl pojišťovně připadne. Odhadovat výsledek by bylo spekulativní,“dodal Létal s tím, že před VZP je nutné uspokojit především pracovní nároky bývalých zaměstnanců a náklady na konkursní řízení. „Pohledávky VZP jsou až druhé kategorie,“vysvětluje.
Úspora se vymstila
„Už dluhy splácím. Ale ta částka byla i s penále tak vysoká, že to mám ještě na pár let,“svěřil se jeden z drobnějších podnikatelů - dlužníků v kraji, který si přál s ohledem na své obchodní partnery zůstat v anonymitě.
„Obchody nešly tak, jak jsem si představoval. Úspora na zdravotním pojištění se mi před časem jevila jako nejrozumnější. Teď už vím, že to byla hloupost,“říká mladý muž.
Kontroly plátců pojistného provádí VZP každý rok. Vedle pravidelných se zaměřuje i na mimořádné, při nichž detailně projde plátce, kteří nedodrželi zákonem stanovené termíny splatnosti nebo neodvedli pojišťovně tolik, co měli.
„K tomu využíváme znalosti o počtu zaměstnanců, průměrné mzdě v dané oblasti a dané činnosti plátce zanesené v našem informačním systému,“prozradil mluvčí VZP Jiří Suttner.
Často stačí správní řízení
Odhalit neplatiče je jednoduché. Při vymáhání pohledávek u velkých podnikatelských subjektů ale pojišťovna moc možností nemá. Na individuální plátce v drtivé většině případů postačí vyhlášení správního řízení.
Když to nepomůže, podá pojišťovna trestní oznámení a celá záležitost jde k soudu. Na základě jeho rozhodnutí jsou pak nejčastěji měsíční splátky strhávány přímo ze mzdy nebo ze sociálních dávek.
Kontroly pojištěnců VZP v roce 2004
počet kontrol 3 871 počet zahájených správních řízení 1 393 výše vystavených platebních výměrů (v Kč) 83 258 815 z toho bylo uhrazeno (v Kč) 27 428 601 počet podaných trestních oznámení 42
Martin Vokáč, Deníky Bohemia