Podle generálního ředitele KKN Petra Svobody jsou možné pouze dvě varianty. Ato nechat vše, jak to nyní je. To znamená, že by léčba pacientů byla hrazena z veřejného zdravotního pojištění a ztráty dotoval Karlovarský kraj. Nebo do KKN přibrat silného strategického partnera, který by závazky KKN převzal a kryl je.
„Já jsem pro první variantu a pro to, aby páteřní zdravotnictví v kraji zůstalo veřejnoprávní. Otázkou je, zda krajští radní budou ochotni dotovat ztráty. My chceme kvalitně léčit a to něco stojí. Nejsme výrobna rohlíků. Pokud by to nebylo průchodné, pak sehnat strategického partnera,třebai ze zahraničí,“ vysvětlil Petr Svoboda.
Podle krajského náměstka Miloslava Čermáka (ČSSD) prodej ani pronájem KKN nepřipadají v úvahu. A zmínil, že KKN doplatila na pronájem sokolovské nemocnice. „KKN to finančně velmi zatížilo. Aje třeba, aby se situace vyjasnila,“ uvedl.
Generální ředitel Svoboda na jeho slova navázal a zdůraznil, že KKN finančně táhne k zemi extrémně nevýhodná smlouva o pronájmu sokolovské nemocnice, za niž KKN převzala závazky v desítkách milionů korun. „Bylo by velmi vhodné tuto pro nájemní smlouvu upravit, protože naše ekonomické podmínky jsou ve srovnání se společností Nemos, která sokolovskou nemocnici nyní provozuje, nerovné a neporovnatelné,“ uvedl ředitel.
Nemos převzal sokolovskou nemocnici před třemi lety a oproti KKN,která počítá se ztrátou 50 až 100 milionů, je v plusu. Na žádost kraje připravuje koncepci zdravotnictví také a netají se tím, že by KKN zvládl manažersky řídit.
Pokud by k tomu došlo, pak by podle lékařského ředitele KKN Josefa Märze kraj ztratil vliv na zdravotnictví v tomto regionu. „Kdyby kdokoliv nemocnici manažersky řídil a hodlal zachovat tu péči, kterou pacientům KKN poskytuje, nevydělal by na tom. Proto by došlo určitě k restrukturalizaci a rozsah péče by byl redukován,“ vysvětlil.
Komunikace mezi KKN a společností Nemos je podle ředitele Svobody nulová. „Proč se v Sokolově zřizuje nové pracoviště na operace prsní žlázy, když v Karlových Varech se tyto operace provádí už přes čtyřicet let a kapacitně na to stačíme? Navíc je k zákroku potřeba nukleární medicína, kterou v Sokolově nemají. Je to plýtvání penězi ve zdravotnictví,“ nebral si servítky ředitel Svoboda.
Že s KKN firma Nemos nekomunikuje, přidal i ředitel März. „Například jsme obdrželi oznámení, že se v Ostrově v prosinci zavírá chirurgie. A to jenom několik dnů předem. Myjsme pacienty převzali, ačkoliv nás to hnalo do ztráty. My preferujeme medicínu, ne ekonomiku,“ podotkl.
Vedení KKN nyní pozvalo všechny krajské zastupitele, aby si nemocnici prohlédli a seznámili se s tím, jak funguje. Podle generálního ředitele Petra Svobody někteří z nich rozhodují o nemocnici pouze od stolu a bez patřičných informací.