Z regionů: Vládní šachovnice. Babiš dá mat, kdy bude chtít

9. 4. 2014 7:38
přidejte názor
Autor: Redakce
Pohledem Deníku - Sto dní hájení nepotřebuje vláda, nýbrž voliči. Pokud tedy sledují divadlo, které před jejich očima nyní sehrávají ministři koaličních stran. Ještě horší varianta je, že nejde o frašku, ale o předehru k rozkolu, jehož zárodek je dán podstatou vládních partnerů. ČSSD je levicová strana, která raději rozdává, než šetří. ANO založil miliardář, jemuž je základní rovnice má dáti, dal bližší než jakékoli politologické poučky. Lidovci jsou lidovci.


Sociální demokraté nemohou opustit svoji programovou prioritu, jíž je zdravotnictví bez poplatků. Zástupci ANO trvají na průhlednosti finančních toků, jimiž proudí miliardy, ale ne vždy najdou společensky žádoucí cíl.

Pro premiéra Sobotku je mrzuté, že klasickým příkladem, který Andrej Babiš nyní tak rád používá, je bývalý ředitel ostravské nemocnice Svatopluk Němeček, nyní ministr zdravotnictví za ČSSD. Reportéři ČT před časem podrobně zdokumentovali, jak pro Fakultní nemocnici v Ostravě draze zakoupil přístroj CyberKnife. Ministr podivný nákup dodnes nevysvětlil, takže šéf státní kasy ho pohodlně může ostřelovat z jakékoliv pozice.

Lekce z byznysu

Zvláště poté, co dal sociálním demokratům lekci z byznysu. Zatímco komise s účastí bývalého ministra v roli zmocněnce týdny mudrovala, majitel Agrofertu si zavzpomínal na fúze, akvizice či prodeje a s představitelem vlastníka Dolu Paskov se domluvil během hodiny. Absurdním výsledkem Babišovy úspěšné mise možná bude, že v příštích volbách horníci a lidé spojení s obslužnými profesemi hodí hlas hnutí ANO, nikoli levici. Babiš to prostě vyřešil, sjednal útlum na tři roky a státu ušetřil půl miliardy. To bude muset zaplatit nemilovaný Zdeněk Bakala.

Místo aby Bohuslav Sobotka Babišovo angažmá prezentoval jako úspěch celé vlády, jeho ministr průmyslu Jan Mládek dohodu zpochybňuje a brblá, že to taky ještě vůbec nemusí dopadnout, NWR zkrachuje dřív, než bude moci smlouvu naplnit atd. Přitom voliči čekají hlavně na dobré zprávy. Nebo aspoň pochopitelné. V tomto kontextu je s podivem, že lidovci, kteří se zatím chovají jako nezúčastněný pozorovatel, aspoň občas nezasáhnou aktivně do děje.

Zdravý rozum

Poplatky ve zdravotnictví musely být s ohledem na ČSSD zrušeny, ale skutečně všechny? Těch 60 korun za denní pobyt v nemocnici by pochopil úplně každý, díru do rozpočtu mu však hlava brát nebude.

Podobně může zapůsobit i vzývané majetkové přiznání. Premiér pokáral ministra financí, že předložení normy zdržuje. Jenže Andrej Babiš ví, že plošnou povinností svlékat se majetkově donaha naštve statisíce lidí, včetně těch, kteří domky zdědili, zrestituoyali nebo získali po rozvodu. Šíbři si stejně své nepoctivé příjmy ošetří tak, aby na ně stát nemohl.

Proto ANO požaduje pouze plné odhalení politiků, jejich příbuzných, eventuálně státních zaměstnanců. A přenesení důkazního břemene na každého oprávněně podezřelého daňového podvodníka. To má logiku. Andrej Babiš zkrátka získává stále víc příznivců, neboť mluví, koná a (zatím) dělá politiku tak, jak mu velí zdravý rozum.

Šéf ANO přitom má objektivně plnou hlavu starostí. Mnohé z těch, kteří za něj kopou, nezná. Pravidelně tak propukávají různé skandály. Tu s bývalými členy ODS, kteří se mu cpou na kandidátky, tu s primátorem Mostu, jenž si za obecní peníze pořídil prestižní titul MBA, onde s eurolídrem ANO Pavlem Teličkou, shodou náhod členem správní rady propíraného majitele dolů NWR.

Dnes si budou předsedové koaliční trojky vyříkávat svoje připomínky k vládnutí. Padnou ostrá slova i varovné apely. Na nic z toho občané nejsou zvědaví. Chtějí rozumnou a nezkorumpovanou správu země. A věří, že tentokrát vydrží čtyři roky. Jde-li zúčastněným jen o vládní posty a stranické pozice, projekt zkrachuje, v opačném případě by pánové měli potlačit svá ega a makat.

Koaliční soudržnost je samá puklina

Bohuslav Sobotka, premiér a předseda ČSSD

Hájí programové sociálnědemokratické priority, především v sociální a zdravotnické oblasti. Za jejich splnění odpovídá celé členské základně a každý ústupek mu mohou delegáti příštího sjezdu předhodit. Musí se ohlížet na číhající vnitrostranickou pátou kolonu, požadavky hejtmanů a starostů. Pro veřejnost je po 20 letech v politice okoukaným politikem, který nemůže překvapit, zato zklamat ano. I když nic nezkazí, nebude sklízet ovace, úspěšné vládnutí se od něj očekává, každé škobrtnutí mu bude tvrdě vyčteno. Kromě opozice a silného koaličního partnera musí být ve střehu i před prezidentem Milošem Zemanem, který okatě fandí jeho soupeřům.

Andrej Babiš, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí ANO

Vzhledem k programové neukotvenosti svého hnutí si může dovolit zdůrazňovat jedinou věc, a to šetření na každém kroku, ucpávání děr, vypovídání nevýhodných smluv. Chvílemi může být pravicovější než TOP 09, jindy levicovější než ČSSD. Postavil se tak proti zrušení poplatků v nemocnicích, ale zároveň jednoznačně podpořil zvýšení penzí.

Své hnutí řídí centrálně podle vlastních rozhodnutí, dosazuje klíčové lidi (lídry do voleb, náměstky, vedoucí odborů), přijímá řešení a jedná bez ohledu na spolustraníky i své koaliční partnery. Pokud se zmýlí nebo se dopustí přešlapu, bez problémů se omluví. Jeho slabým místem je neexistence pevné struktury hnutí ANO, do něhož mohou prosakovat podivné existence (dva jeho poslanci se například ve sněmovně ani neohřáli a museli rezignovat).

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?