Za chyby pokuta a ztráta licence, plánuje lékařům Heger

13. 3. 2011 8:58
přidejte názor
Autor: Redakce
Podle zjištění Aktuálně.cz ale ministerstvo zdravotnictví plánuje změny. Lékaře postihne okamžitě.


Příběh první: Jedenáctiletý Martin měl ve Fakultní nemocnici Bulovka podstoupit běžnou operaci, během zákroku se mu ale zastavilo srdce. Lékaři ho dokázali resuscitovat, vážnému poškození mozku už nezabránili.

Příběh druhý: Rodině se v pelhřimovské nemocnici narodil chlapec. Porod se však zkomplikoval a dítě je nyní těžce zdravotně postižené.

To jsou jen dva případy, kdy malé děti doplatily na pochybení zdravotnického personálu. Po letech soudních sporů se jejich rodiče domohli alespoň finanční kompenzace.

Podle zjištění Aktuálně.cz ale ministerstvo zdravotnictví plánuje změny. Lékaře postihne okamžitě. „Budou moci přijít až na jeden rok o licenci a dostat pokutu,“ řekl Aktuálně.cz ředitel kabinetu ministra zdravotnictví Jan Růžička.

Nic se neurychlí, lékaři se budou bránit, říká komora

Jedná se o jednu ze zásadních změn v novém zákoně o zdravotních službách, který vychází z návrhu bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. V červnu by ho měla projednat vláda.

České lékařské komoře (ČLK) se však nezamlouvá. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka nyní vzniká jakýsi občanský zákoník pro doktory.

„Není ale napsaný správně. Výrazně se tím změní vztah mezi lékařem a pacientem,“ řekl Aktuálně.cz Kubek.

Zákon dá nově správním úřadům možnost lékaře kontrolovat a prošetřovat stížnosti na poskytování péče.

Až doposud o vině či nevině lékařů rozhodovaly soudy. Spory se ale často táhnou mnoho let. „Proces se stejně neurychlí, lékaři se budou bránit,“ prohlásil Kubek.

Nejhorší nemocnice skončí, nebo přijdou o peníze

Doktoři budou mít také mnoho zcela nových povinností. Například kdykoliv budou muset dát pacientovi jeho zdravotnickou dokumentaci. Nyní jim to zákon nenakazuje. Často se tak stává, že když lékař pochybí, dokumentaci pacientovi nedá. A ten se pak může bránit pouze žalobou.

Ministerstvo zdravotnictví chce také vytvořit žebříčky nemocnic. Budou hodnoceny například za to, zda jejich personál při operacích nechybuje, jak se zdravotní sestry starají o pacienty, nebo jak dobré jídlo připravují.

„Ty nejhorší nemocnice skončí, nebo dostanou méně peněz od pojišťoven,“ prohlásil Růžička.

Podle Kubka však změny, které ze zákona vzejdou, zdravotnictví ještě prodraží. Lékařská komora proto návrh již minulý týden připomínkovala. Ministru Leoši Hegerovi chce předat i další své výhrady. Podle plánu ministerstva by měl být zákon platný od ledna 2012.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?