Za levné léky si připlatíme

11. 12. 2006 8:40
přidejte názor
Autor: Redakce
Příští rok zřejmě vzroste cena běžných léků. Plánuje to odstupující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), aby od zdravotních pojišťoven získal více peněz na dražší léky pro těžce nemocné pacienty...


kterým pomáhají drahé moderní léky.

Informace o zvýšení doplatků za levné kopie originálů, takzvaná generika, potvrdil ředitel odboru vnějších vztahů Zentivy Václav Rejholec. „V první fázi to bude rozdíl v řádu korun, později desetikorun. Nic dramatického,“ tvrdí Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

„Tento krok sice zdraží generika, na druhé straně přinese tisícikoruny na moderní léky pro těžce nemocné,“ vysvětluje Cikrt. Lidé z chystaného zdražování některých léků radost nemají. „Na naši organizaci se obracejí tazatelé s obavami, jsou to spíše chudší lidé, kteří na vyšší doplatky prostě nemají,“ říká Vladimíra Bošková z Občanského sdružení na ochranu pacientů.

„Bohužel je tu tendence stále víc redukovat počet hrazených léků a to má už dnes dopady na důchodce nebo chronicky nemocné,“ dodává Bošková. Na ministerstvu souhlasí s tím, že doplatky na léky dnes lidi zatěžují. „Podle naší analýzy se ukazuje, že přes tři tisíce korun ročně za léky zaplatí 150 000 lidí. A dvě třetiny z nich jsou důchodci, tedy lidé s velmi nízkými příjmy,“ přiznává Cikrt.

Julínek proto počítá s tím, že ohraničí spoluúčast pacientů ročně částkou 3000 korun. Na to by ale musel prosadit změnu zákona. Zároveň ministr plánuje, že by lidé platili 20 korun za recept, 50 korun za návštěvu lékaře či 50 korun za pohotovost.

„To je snaha omezit nadměrnou spotřebu péče. Vždyť Češi chodí k lékaři patnáctkrát ročně, ale průměr v EU je poloviční,“ míní Cikrt. Léků se v republice spotřebuje ročně za 55 miliard korun. Generika tvoří 70 procent všech balení léků, které se tu prodají, finančně ovšem představují jen 30 procent. V Německu je to naopak: generika tvoří 25 procent balení a 11 procent v cenách.

Střední Čechy

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?