Za posledních 30 let vzrostl podíl dětí vyléčených z rakoviny

17. 10. 2018 8:18
přidejte názor
Autor: Redakce
Za posledních 30 let se zvýšila možnost přežití u dětí s rakovinou skoro trojnásobně. Přednosta Kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně Pavel Šlampa dnes novinářům řekl, že zatímco na přelomu 80. a 90. let přežívalo ani ne 30 procent dětí, v dnešní době se vyléčí kolem 80 procent. Podle něj v republice ročně onemocní zhoubným nádorem asi 450 dětí, kolem 150 až 200 se jich léčí právě v brněnském ústavu.


Šlampa začínal s léčbou dětí s rakovinou v roce 1989, kdy se vyléčilo ani ne 30 procent pacientů. „Ty výsledky nebyly dobré. Dnes je ale lepší diagnostika, na nádory přicházíme dřív a zlepšily se i možnosti léčby,“ uvedl Šlampa. Léčí se pomocí chemoterapie a takzvaných cytostatik, tedy látek používaných k zastavení růstu nádorových buněk, dále se používají lepší chirurgické postupy i radioterapie. „Dřív se ozařovalo více, protože tolik jiných postupů nebylo. Dnes se ale z těch 200 nových případů léčených v Brně ozařuje asi jen 50, protože jsou jiné metody,“ řekl Šlampa.

Ozařují se například nádory mozku, pokud nejdou vyoperovat, nebo uzlin. „Záleží hodně na velikosti ozařovaného objemu a na technice. Rostoucí organismus je hodně citlivý na záření,“ objasnil Šlampa důvod, proč se ozařování používá u dětí pouze v nutných případech.

V dnešní době se vyléčí asi 80 procent dětských pacientů, u zbytku se nádory dál řeší. Zhruba 20 procent z vyléčených se podle Šlampy musí potýkat s nádorem třeba i v dospělosti. „Proto musí být pořád pod kontrolou,“ poznamenal. Podle něj obecně v celé populaci roste křivka incidence, tedy počtu nových onemocnění, ale snižuje se křivka mortality, tedy úmrtí.

Masarykovým onkologickým ústavem ročně projde kolem 200.000 lidí a hospitalizováno je tam 10.000 pacientů. Má přes 250 lůžek.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?