Tuto změnu v zákoně navrhl sociálnědemokratický poslanec Václav Votava. Účet by každý dostal jednou za rok, vždy ke konci prvního čtvrtletí kalendářního roku. Šlo by o přehled zdravotní péče, která byla v uplynulém kalendářním roce poskytnuta, včetně toho, jaké léky byly předepsány. Zdravotní pojišťovny jsou ale tvrdě proti.
„Plošné zasílání přehledů se v minulosti neosvědčilo. Nyní by stálo jenom u naší pojišťovny přibližně 400 miliónů korun,“ řekl Jiří Suttner, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Vstupem do EU přibude zasílání do Evropy
Informoval, že současná právní úprava je dostačující, protože hovoří o povinnosti pojišťovny zaslat tento výpis na žádost pojištěnce jedenkrát ročně bezplatně.
„Mají-li se snižovat provozní fondy zdravotních pojišťoven, pak by to byla velká zátěž. Jde o zvlášť citlivá data, která lze zasílat pouze do vlastních rukou, a tak náklady činí nejméně 24 korun na pojištěnce,“ řekl Suttner.
Dodal, že se vstupem do EU by se musely rozesílat po celé Evropě, protože VZP očekává tisíce pojištěnců z Evropy.
„Plošné rozesílání takovýchto výpisů jsme již v minulosti vyzkoušeli. Většina pojištěnců neměla o výpisy zájem, nevyzvedávala si je a i v současné době zájem o takovýto výpis je velmi malý,“ řekl Suttner.
Dodal, že pokud pojištěnci zjistí rozdíly v léčbě, nejsou v drtivé většině případu ochotni svá zjištění stvrdit ani podpisem, ani svědectvím a jen v ojedinělých případech spolupracují s revizními lékaři při odhalování pochybení poskytovatelů péče.
Součková: zajímavé, že na časopisy peníze jsou
Není prý rovněž vyloučeno, že pokud novela bude přijata, muselo by to znamenat nárůst pracovních sil.
„Myslím si, že každá zdravotní pojišťovna by na to peníze našla. Vždyť například Všeobecná zdravotní pojišťovna vydává ročně sto miliónů korun na svůj časopis Pohoda a nejsem si jist, že ho všichni přečtou, řekl Votava.
Domnívá se, že tyto peníze by se například mohly využít na zaslání účtu pacientům. „Navíc by pacient měl detailní přehled o tom, jaká péče mu byla poskytnuta. Vznikla by tak kontrola, zda si lékař něco nepřipsal, tedy zda neúčtoval pojišťovně výkony, které provedeny nebyly. V praxi se to totiž stává,“ řekl Votava.
S návrhem svého stranického kolegy souhlasí i ministryně zdravotnictví Marie Součková: „Neškodilo by, abychom věděli, kolik v roce naše léčení stálo.“
Václav Pergl, Právo