Za vznik demence může odpovídat i selhání imunitního systému

22. 5. 2015 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Demence může mít další důvod. Nové onemocnění mozku, které ji způsobuje, objevil ředitel brněnského Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) Gorazd B. Stokin, M.D., MSc., Ph.D. se svými kolegy že Španělska a USA.


TISKOVÁ ZPRÁVA ICRC

Českou veřejnost se o tom rozhodl informovat přesně v den, kdy celý svět slaví Mezinárodní den klinických studií. Nově popsané onemocnění mozku se projevuje unikátními symptomy a má velmi rychlý průběh. Raritou je i jeho zařazení mezi autoimunitní choroby

„Bylo pro nás překvapením, že vznik demence může být ovlivněn nejen působením antigenů na změny v mozku, ale i selháním tolerance k vlastním imunitním buňkám. Je to poprvé, co něco takového bylo zjištěno a popsáno,“ konstatoval neurolog Gorazd B. Stokin. Podnět ke zkoumání zavdal jeho pacient, u něhož měl vývoj demence nezvykle rychlý průběh provázený od samého počátku nezvyklými symptomy.

„Prvními příznaky jsou hyperaktivita a potíže zažívání, zejména průjmy a zvracení. Velmi brzy se přidá ztráta orientace a koordinace pohybů. Pak přichází ztráta řeči, zraku a paměti. Od začátku onemocnění až do chvíle, kdy se člověk stává naprosto bezmocný, přitom uběhne jen několik měsíců. U mého pacienta trvalo jen necelých šest měsíců, než se z aktivního podnikatele stal člověk neschopný řeči i chůze,“ přiblížil Stokin.

Na základě objevu šéfa ICRC bylo již diagnostikováno několik pacientů v USA a Německu. Gorazd B. Stokin však předpokládá, že testy prováděné v této době ve světě ukáží, že nejde o nijak vzácné onemocnění. Podle dosavadních zjištění jím trpí především lidé středního věku. Rizikovou skupinou jsou i ženy kolem 20 let věku s karcinomem vaječníků. Při včasném záchytu je úspěšná léčba kortikosteroidy, při souběžném nádorovém onemocnění je podmínkou odstranění ovarií.

FNUSA-ICRC se řadí mezi tři nejaktivnější z celkem 48 vědeckých center v České republice. Zdejší výzkumní pracovníci publikovali od začátku projektu v roce 2011 celkem 596 vědeckých článků a dalších publikací, měli 1274 citací v mezinárodní databázi Web of Science. V loňském roce FNUSA-ICRC publikovalo více než 250 článků v prestižních mezinárodních vědeckých časopisech.

Rovněž i nový objev dr. Stokina a jeho kolegů popsal nejvýznamnější neurologický časopis světa vydávaný Americkou neurologickou akademií Neurology. FNUSA-ICRC podalo od roku 2013 pět patentových přihlášek, z toho čtyři v loňském roce. Šlo například o společnou přihlášku s Masarykovou univerzitou nové látky s potenciálním využitím jako nové léčivo pro onkologická onemocnění či o dvě přihlášky společně s Ústavem přístrojové techniky Akademie věd ČR a pražskou společností M&I, s.r.o., na novou technologii pro diagnostiku srdečních onemocnění.

Mezinárodní den klinických studií připomíná každoročně výročí 20. května 1747, kdy zahájil James Lindt svou kontrolovanou studii srovnávající různé způsoby léčby kurdějí (100 let před objevením vitamínů). Námořníky postižené po dvou měsících plavby kurdějemi rozdělil do 6 skupin. Každá skupina pak dostávala kromě stejné stravy denně něco navíc – čtvrt litru jablečného moštu, 25 kapek elixíru z vitriolu (kyselina sírová), 6 čajových lžiček octa, půl litru mořské vody, dva pomeranče a citron a poslední pak kořeněnou pastu s odvarem z krup. Léčba skupiny s ovocem sice musela být po šesti dnech ukončena, protože došlo ovoce, ale i za tu dobu byl jeden námořník zcela způsobilý ke službě a ostatní se téměř zotavili. Kromě toho prokázala určitý vliv na léčbu už jedině první skupina (mošt).

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?