Zachování nemocnice v Roudnici přišli podpořit tisíce lidí

19. 11. 2012 8:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Několik tisíc lidí 17. listopadu demonstrovalo za zachování akutní lůžkové péče v nemocnici v Roudnici nad Labem, na níž zdravotní pojišťovny s nemocnicí nechtějí uzavřít smlouvu. Podporu nemocnici vyjádřili politici i umělci, pozvaní zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) ani ministerstva zdravotnictví nedorazili.


Novináři odhadli účast na asi 3000 lidí, jeden z pořadatelů demonstrace, primář roudnické chirurgie Ondřej Krajník, hovořil až o dvojnásobku. Kromě obyvatel třináctitisícové Roudnice dorazili před budovu nemocnice i obyvatelé a starostové z obcí z celého Podřipska. Přinesli si transparenty s hesly jako „Seberte nám i hřbitov“ a „Zavřít zloděje, ne nemocnice“.

Právě omezení dostupnosti zdravotní péče pro region na pozemí Ústeckého a Středočeského kraje a kritika zdravotních pojišťoven i současné vlády zaznívala z pódia nejčastěji. Podle jednoho z majitelů společnosti Podřipská nemocnice s poliklinikou Roudnice nad Labem Jakuba Zavorala navíc omezení lůžkové péče v Roudnici nepřinese pro pojišťovny ani úsporu. Druhý z jednatelů, primář Krajník, tvrdí, že roudnická nemocnice má za výkony od pojišťoven jedny z nejnižších plateb v Česku.

Argument, který podle Krajníka VZP nemocnici předložila, je dojezdová vzdálenost z Roudnice po dálnici do Prahy za 20 minut. Podle vedení nemocnice, ale i starostů především menších obcí v okolí Roudnice, je ale pro většinu lidí dojíždění do nemocnice do Prahy nebo podobně vzdáleného Mělníka či Ústí nad Labem nereálné. „Dědeček v nemocnici nepotřebuje vedle postele docenta, ale babičku,“ popsal výhodu blízké nemocnice Krajník. Nejbližší nemocnice v Litoměřicích je od Roudnice vzdálená 18 kilometrů.

Právě ona má podle Krajníka i Zavorala na konci nemocnice v Roudnici zájem. Senátor za Litoměřicko a bývalý litoměřický radní Hassan Mezian (ČSSD) tvrdí, že ho kvůli podpoře nemocnice v Roudnici dokonce odvolali z dozorčí rady městské nemocnice, poté odešel z městské rady. Město ale argumentuje tím, že chtělo pouze sjednotit funkční období všech členů dorozčí rady nemocnice.

Nemocnici přijely podpořit i politici a umělci. Kromě budoucího hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka a jeho náměstka Stanislava Rybáka (oba KSČM) přijel také senátor a kandidát na prezidenta Jiří Dientsbier (ČSSD). „Já se domnívám, že boj za zachování nemocnice je vysoce politická věc, a tak bychom se k tomu měli postavit. Přeju vám v tom boji hodně úspěchů,“ řekl shromážděným Bubeníček. Kraj sám provozuje prostřednictvím společnosti Krajská zdravotní v kraji pět největších nemocnic.

Vystoupili také zpěvák Martina Maxa a textař a spisovatel Michal Horáček, kteří v Roudnici žijí. „To, že se nikdo z ministerstva ani VZP nepřijel, to je arogance, to je zbabělost a hanba jim,“ řekl Horáček a lidé shromáždění před nemocnicí jeho názor hlasitě podpořili.

Boj za roudnickou nemocnici bude pokračovat v pondělí 19. listopadu v Senátu, kde bude projednávána petice za její zachování. Podobný osud jako nemocnici v Roudnici má podle rozhodnutí pojišťoven v Ústeckém kraji potkat i zdravotnické zařízení v Duchcově na Teplicku. Tam by ale měli přijít jen o akutní lůžkovou péči na chirurgickém oddělení, nahradit jí ale chtějí takzvanou jednodenní chirurgií.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?