ČTK to řekla ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová.
„Sanitky se také musí dovybavit ostatním moderním zařízením,“ uvedla Filová. Spolu s novými sanitkami dostali záchranáři také 40 přístrojů na nepřímou srdeční masáž a transportní lehátka pro pacienty s větší váhou. Modernizací prošel i komunikační systém a technologie pro sdílení dat mezi zdravotnickým operačním střediskem, zasahujícími posádkami a nemocnicemi. „Nově jsou všechny sanitky kvůli bezpečnosti vybaveny kamerami. Z vlastních peněz je ještě opatříme couvacím monitorem,“ řekla Filová.
Projekt modernizace záchranářského vybavení spolufinancovala Evropská unie. Z celkových výdajů 78 milionů korun zaplatila unijní dotace 85 procent, zbytek hradil rozpočet Kraje Vysočina.
Průměrné stáří současných sanitních vozů v kraji je kolem pěti let. Z ostrého provozu se sanitky vyřazují po osmi letech, případně po najetí 250.000 kilometrů. Ve vozovém parku je 60 vozidel rozmístěných na 21 stanovištích, některá z nich jsou i starší než deset let. Záchranáři jich většinou vyměňují každoročně šest až sedm. „Vyřazené sanitky si mohou vzít nemocnice pro své převozové služby,“ dodal hejtman.
V roce 2014 vyjela krajská záchranka k více než 40.000 případů, ujela více než 1,5 milionu kilometrů. Zdravotníci nejčastěji zasahovali u pacientů se somatickými onemocněními a úrazovými stavy, četné jsou také výjezdy k infarktům a cévním mozkovým příhodám.