Právu to sdělila mluvčí Libereckého kraje Linda Futerová.
Dosavadní sídlo je nevyhovující
Kromě toho, že řidiči sanitek, které vyjíždějí k akutním případům s přísně stanovenými dojezdovými časy, musí prakticky při každém výjezdu zdolat rušnou a komplikovanou křižovatku na Šaldově náměstí, je sídlo záchranky nevyhovující i z dalších důvodů.
„Pro vlastní provoz operačního střediska, zázemí pro služby, potřebné kanceláře a prostory pro materiálně technické zabezpečení je objekt malý a nevyhovující. Zázemí pro údržbu vozidel a jejich garážování prakticky chybí,“ pokračovala Futerová.
Mluvčí Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Libereckého kraje Kristýna Fejfarová považuje za největší problém hlavně špatný stav budovy, nevyhovující rozmístění zázemí pro záchranáře, management, ale i operační dispečink.
„Je to stará budova z bývalých jeslí, takže vlastně současné prostory nevyhovují v ničem,“ podotkla Fejfarová. Zmínila rovněž, že pokud nebudou záchranáři vyjíždět přes křižovatku na Šaldově náměstí, mohou se zkrátit dojezdové časy až o dvě minuty.
Nová budova liberecké záchranné služby s krajským dispečinkem přijde zhruba na 86,5 miliónu korun. Kraj počítá se státní dotací 57,7 miliónu korun a zbytek by zaplatil ze svého rozpočtu.
„Předpokládáme, že několik desítek miliónů korun nám vynese prodej obou vil záchranné služby v Husově ulici. Stojí ve středu města na lukrativním pozemku. Novou budovu bychom mohli začít stavět již příští rok,“ vysvětlil novinářům zdravotní rada Krajského úřadu v Liberci Jiří Benedikt. Pokud kraj získá ještě letos dotaci na vybudování nového sídla, začne stavba příští rok.
Počty zásahů stále stoupají
Loni záchranná služba vyjížděla v Libereckém kraji denně průměrně ke 130 případům, zatímco předloni ke 100. Za poslední tři roky stoupl počet ošetřených pacientů zhruba o polovinu. V Libereckém kraji zaměstnává záchranná služba přes 400 záchranářů, lékařů, řidičů a dalšího personálu.
Právo