Záchranáři v Plzni získali nové sídlo, chystají moderní dispečink

20. 9. 2013 8:13
přidejte názor
Autor: Redakce
Po desetiletích služby v provizorních a nevyhovujících podmínkách se lékaři a zdravotníci z výjezdových skupin, řidiči, opraváři a další pracovníci Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje dočkali nových prostor.


Kraj, který záchrannou službu zřizuje, postavil během roku nové sídlo v Plzni - Borech za sto milionů korun. Na další desítky milionů korun přijde vybavení moderního dispečinku pro celý kraj, na kterém se pracuje, řekl při otevření sídla ředitel záchranné služby Roman Sviták.

Krajská záchranná služba má v regionu přes 20 výjezdových míst, nejhorší podmínky měli dosud plzeňští záchranáři sídlící v pronajatém areálu v ulici Edvarda Beneše. Desítky let starý objekt byl zastaralý, nevyhovující, bylo v něm málo místa. „Byla tam stará okna a táhlo tam, nedalo se tam vytopit, zvedaly se podlahy, byly problémy s teplou vodou, bylo málo toalet a umyvadel, lidé se neměli ani kde najíst,“ uvedl Sviták.

Nové sídlo je v areálu bývalých kasáren. K dispozici jsou zde na rychlé výjezdy dvě malé sanitky pro systém rendez-vous a tři klasické sanitní vozy. Záchranáři dostali podle Svitáka kvalitnější a důstojnější prostředí. Ve starém sídle ještě rok zůstanou dispečeři, protože vybavení dispečinku bylo pořízeno z dotace EU a musí ještě rok sloužit.

Stavba sídla začala loni na začátku září, v červnu ji záchranáři převzali. Z předpokládané ceny 106,5 milionu korun se necelý milion ušetřil. Kraj platil náklady ze svého rozpočtu. V prvním podlaží mají záchranáři garáže, dílnu, mycí box a sklady zdravotnického materiálu.

O patro výš je ředitelství, kanceláře, denní místnosti pro výjezdové skupiny, zasedací místnost a sociální zázemí. Třetí podlaží je vyhrazeno pro dispečerské pracoviště a informační technologie. Moderní dispečink a další počítačové vybavení, na které získají záchranáři přes 37 milionů korun z integrovaného operačního programu, se bude pořizovat v příštích měsících.

V záchranné službě pracuje v celém kraji přes 500 zaměstnanců, z toho je 52 lékařů, 150 sester, kolem 160 řidičů a 50 dispečerů. Kromě nového sídla má v Plzni ještě výjezdové místo na severním předměstí v Lidické ulici a na okraji Plzně v Koterově. Kraj dává ročně na provoz záchranné služby asi 260 milionů korun, dalších až 150 milionů korun činí platby od pojišťoven.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?