Od pátku do neděle operátoři krajského operačního střediska jen na tísňové lince 155 přijali více než 800 výzev. „Na jejich základě výjezdové skupiny v kraji zrealizovaly téměř 450 zásahů. Napilno měla i posádka letecké záchranné služby, která za uvedenou dobu musela na pomoc nemocným či zraněným odstartovat dvanáctkrát,“ řekl.
Například v pátek letečtí záchranáři zasahovali v nepřístupném terénu Vlčí rokle uprostřed Adršpašsko-Teplických skal na Náchodsku. Pomohli šestašedesátiletému muži s podezřením na mozkovou příhodu.
V ten samý den letečtí záchranáři ve spolupráci s horskou službou zasahovali i pod vrcholem Studniční hory v Krkonoších u Velké Studniční jámy, kde uvízli tři turisté. Jeden z nich navíc trpěl zdravotními problémy z vyčerpání. „Turisté nebyli do náročného lezeckého terénu vybaveni a hrozil jejich pád do rokle. Proto byli na Studniční horu vrtulníkem vysazeni záchranáři horské služby, kteří k postiženým slanili a zřídili potřebné jištění,“ uvedl Novák. Náročné podmínky komplikovalo i počasí, které se rychle zhoršovalo. „Nakonec se pomocí lanového podvěsu podařilo vyprostit vyčerpaného a podchlazeného muže, kterého záchranáři dopravili na stanici Horské služby v Peci pod Sněžkou k dalšímu ošetření. Další dva členové výpravy, kteří byli blíže k vrcholu Studniční hory, evakuovala z místa horská služba, ti vyvázli bez zranění,“ uvedl Novák.
Záchranáři také řešili sobotní vážnou nehodu dvou osobních aut u Jaroměře na Náchodsku a zasahovali i u několika případů tonutí.
Hradecká záchranná služba má 31 výjezdových skupin. Z toho je 21 nelékařských posádek a deset posádek s lékařem, včetně jedné posádky letecké záchranné služby. V kraji má záchranka 15 výjezdových základen ve 13 městech. Loni vyjela ke 50.413 případům, což bylo o 460 více než v roce 2016.
Letečtí záchranáři startují ze základny v Hradci k pacientům především v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Ročně zasahují u stovek případů. Letecká záchranka létá ze 70 procent k úrazům, z nichž asi polovina jsou dopravní nehody.