Výjezdová základna v Jablonném ale zůstane zachována a podle krajského ředitele záchranné služby Vladimíra Hadače tímto krokem neomezí zdravotní péči. Výjezdy lékařů budou zajišťovat posádky rendez-vous z okolních stanovišť.
Záchranná služba zaměstnává v kraji 86 lékařů, 32 z nich je z nemocnic, kteří mají zkrácený úvazek na dohodu. „Když to přepočítám na hodiny a na to, co potřebujeme pokrýt v celém kraji, tak nám schází 13 lékařů,“ uvedl Hadač.
Podle něj to v minulosti řešili přesčasy a sjednáváním dohod, to už ale nestačí. „Bohužel, omezením činnosti některých zdravotnických zařízení v Libereckém kraji a zrušením interních oddělení došlo k odchodu lékařů z našeho kraje,“ vysvětlil Hadač. Záchranná služba tak podle něj letos přišla o dva lékaře z frýdlantské nemocnice zaměstnané na částečný úvazek a o další dva v Semilech. „V posledních dvou měsících ještě přibyl generační problém - odchod lékařů do důchodu v říjnu a listopadu,“ uvedl Hadač. Nahradit je jinými doktory je podle něj složité. „Podmínky pro zařazení lékaře do výjezdové skupiny záchranné služby jsou velmi náročné na vzdělání a lékařů, kteří je splňují, je velmi málo,“ dodal.
Systém rendez-vous zavedla záchranná služba v kraji kvůli nedostatku lékařů i zneužívání záchranné služby. Zhruba 40 procent volajících na tísňovou linku uvádí nepravdivé informace, aby mohli být přednostně ošetřeni. K pacientům tak jezdí velké sanitky s tříčlennou posádkou označené „paramedik“ a v případě potřeby i samostatným autem lékař s řidičem. V kraji je 11 posádek rendez-vous, ke zrušení té v Jablonném se záchranná služba rozhodla na základě statistiky za poslední půl rok. Posádka v Jablonném je nejméně vytížená, denně má v průměru dva výjezdy.
Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje má výjezdové skupiny rozmístěné ve 13 městech, zaměstnává téměř 500 lidí a k naléhavým případům může vyslat i vrtulník. Ročně vyjedou záchranáři k více než 60.000 případů. V kraji mají k dispozici 43 vozů, z toho 16 je doktorských aut.