Šumavské území na pomezí Plzeňského a Jihočeského kraje je zejména v zimě hůře dostupné, zatím tam jezdí sanity z Železné Rudy nebo ze Sušice. Na zasněžených silnicích se ale ne vždy daří dojet do 20 minut. Loni měli záchranáři do této oblasti na 120 výjezdů.
„Myslím, že to bude stoupat, turistika je celoroční a 100 až 120 výjezdů ročně tam budeme mít, takže ta potřeba je jasně deklarovaná,“ uvedl Šimánek. Záchranáři na Modravsko nejezdili jen k úrazům při sportovním aktivitách, ale také k infarktům, kolapsům či pracovním úrazům. Lidem kromě záchranné služby poskytuje na Šumavě první předlékařskou pomoc také horská služba a informační a strážní služba šumavského národního parku, které disponují i defibrilátory.
Záchranka bude v Modravě sídlit v objektu uprostřed vesnice, který hejtmanství nabídla obec. „Ještě jednáme, jestli tam bude celoročně přítomný i lékař, nebo jestli to bude jen posádka sestra/záchranář a řidič.
Lékař by tam pak musel dojíždět rychlým vozem se Sušice nebo ze Železné Rudy,“ doplnila radní. Roční náklady na provoz budou zhruba 6,5 milionu korun. Šimánek předpokládá, že Plzeňský kraj podepíše dohodu o vzájemném poskytování pomoci s Jihočeským krajem, který by se pak mohl na provozních nákladech ze třetiny podílet.