Obavy o ohrožení zdraví pacientů, které by tyto změny mohly přinést, jak prohlašuje opozice nebo i část zaměstnanců záchranné služby, vyvolaly živou debatu.
Ministryně svůj návrh obhajuje mimo jiné i s pomocí nejnovějších statistických údajů o kvalitě práce britských pohotovostí. Podle každoroční zprávy, kterou uveřejnilo na svých webových stránkách britské ministerstvo zdravotnictví (viz www.dh.gov.uk),se výkonnost pohotovostí neustále zlepšuje.
V letech 2004-2005 bylo v časovém limitu osmi minut po zavolání řešeno okolo 965 tisíc telefonátů kategorie „A“, tedy případů přímého ohrožení života. Oproti období 2003-2004 to byl meziroční nárůst o 10 procent.
Stratifikace pohotovostní péče
Tento časový limit by měl u nejzávažnějších případů zůstat zachován. V novém systému by ale vznikla nová kategorie speciálně vyškolených záchranářů, kteří by lehčí případy řešili přímo na místě u pacientů a nebo by jim pouze poskytli kvalifikovanou radu prostřednictvím telefonátu.
Postupný přechod na nový systém má trvat pět let, během kterých by byli pracovníci záchranek proškoleni tak, aby byli schopni poskytovat na místě mnohem širší spektrum péče, než jaké zvládají nyní.
V Británii již pracuje na 600 takových záchranářů. Jsou označováni jako praktický lékař záchranné služby (emergency care practitioner, ECP).
V jejich pravomoci bude také doporučovat pacienty k praktickým lékařům a nebo zprostředkovat kontakt s institucemi sociálních služeb.
Pracovníci pohotovostí budou také schopni provádět přímo v domácnostech některá dříve typicky nemocniční vyšetření, například rozbory krve.
Podle ministryně by takový systém mohl znamenat pro mnoho pacientů úlevu díky tomu, že by jim umožnil dostat odpovídající ošetření bez nutnosti absolvovat často stresující návštěvu nemocnice.
Rozlišování závažnosti výjezdů
Vozy záchranné služby odvezou do britských nemocnic každoročně asi 4 miliony lidí, což představuje výdaje zhruba 1,2 miliardy liber.
DÁLE ČTĚTE: |
---|
Hewitt defends new paramedic plan Ambulance Shake-Up Ambulance services, England: 2004-05 |
Ministryně Hewittová navrhuje, že v případech, kdy není převoz pacienta do nemocnice nutný, by ho navštívil pouze pracovník pohotovosti, který by přijel osobním vozem nebo na motocyklu.
Ministryně zdůrazňuje, že při rozhodování, zda za pacientem vyslat pouze odborníka nebo přímo sanitní vůz, musí dát příslušný pracovník i při té nejmenší pochybnosti přednost výjezdu sanitky, přestože se to samozřejmě může nakonec často ukázat jako zbytečné.
Podíl případů, kdy převoz pacienta do nemocnice není nutný, odhaduje ministryně na 90 procent.
Zastánci navrhovaného systému svorně tvrdí, že jeho zavedením není sledována pouze úspora finančních prostředků, které by pak mohly lépe posloužit v jiných oblastech NHS (National Health System), ale také zlepšení služeb jako takové.
Robert Goš a Michal Janků, www.Zdravi.Euro.cz
autoři jsou externími spolupracovníky redakce