Vyloučení vybraných produktů ze sortimentu školních bufetů v říjnu prosadili poslanci vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Tento krok, který provázela kritika ze strany potravinářů, zdůvodnili snahou o omezení obezity.
Podle původního návrhu zákona by si žáci od příštího roku v škole nekoupili nejen cukrovinky a slazené či energetické nápoje, ale ani výrobky rychlého občerstvení, zmrzlinu, nanuky, potraviny s větším obsahem soli a až na výjimky ani sladké pekárenské výrobky. To by znamenalo výrazné omezení nabídky bufetů.
Zákon ale vetoval prezident Kiska, podle kterého norma přesně nedefinovala produkty rychlého občerstvení, jejichž prodej na školách by se měl zakázat. Hlava státu poslancům rovněž navrhla, aby ze zákona vypustili ustanovení ohledně zákazu prodeje vybraných produktů.
Poslanci s připomínkami Kisky při hlasování souhlasili. Předseda parlamentu a místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini po hlasování informoval, že vláda by ve spolupráci s poslanci měla připravit opatření, které zajistí prodej zdravých potravin na školách.
Proti omezení nabídky školních bufetů se postavili potravináři, podle kterých by se zákaz vztahoval i na prodej celozrnného pečiva nebo loupáků. Potravinářská komora Slovenska tvrdila, že podobné restrikce schválené v Maďarsku nebo Rumunsku se minuly účinkem, protože prý stoupl prodej cukrovinek v okolí škol.
Z dřívějšího průzkumu vyplývá, že na Slovensku trpí nadváhou nebo obezitou zhruba každý sedmý žák ve věku 11 až 15 let. U dospělé populace na Slovensku je výskyt nadváhy ještě rozšířenější.
Také čeští odborníci v minulosti upozornili na širokou nabídku sladkostí v bufetech a v automatech na školách v ČR. Ministerstvo zdravotnictví zase vydalo seznam doporučených potravin a nápojů určených pro doplňkový prodej ve školních bufetech a v automatech.