Žáci v amerických školách se bouří proti zdravějšímu jídlu

8. 10. 2012 7:05
přidejte názor
Autor: Redakce
Žáci amerických veřejných škol se bouří proti zdravějšímu jídlu, které letos začali dostávat k obědu. Vadí jim také, že porce jsou menší a dražší. Například v jedné vesnici nedaleko Milwaukee ve státě Wisconsin uspořádali bojkot, v Parsippany v New Jersey již několik dní protestují, jinde zase vzniklo video, které novou skladbu jídelníčku paroduje.


Napsal o tom deník The New York Times.

Na začátku všeho poprasku stojí zákon o „zdravých, nehladovějících dětech“ z roku 2010, kterým americká vláda mimo jiné chce bojovat proti šíření dětské obezity. Veřejné školy se podle něj od letošního školního roku musejí řídit novými výživovými předpisy, pokud chtějí na obědy čerpat federální dotaci.

Součástí jídelníčku amerických žáků nyní například nově musí být ovoce a zelenina. Nachos se sýrem tak například vystřídaly zelené fazole či broskvový kompot. Kvůli přísnějším limitům na tuky pak hranolky často ustupují bramborám. Kvůli požadované nižší kalorické hodnotě obědu pak jsou menší porce masa. A místo polotučného čokoládového mléka se podává odstředěné.

„Dříve jídlo nemělo žádnou chuť,“ říká středoškolák Malik Barrows z Brooklynu. „Teď nemá žádnou chuť, a navíc je zdravé, takže to chutná ještě hůř,“ dodal. Sám prý má ovoce rád, ale jeho spolužáci povinné porce házejí na podlahu školní jídelny.

Nespokojení jsou školáci i jinde. Na předměstí Pittsburghu uspořádali v době oběda stávku. U Milwaukee pak na oběd přestalo chodit 70 procent žáků. „Omezili jsme nachos, česnekový chleba a přidali ovoce a zeleninu. Dětem se to těžko vysvětluje. Kdyby mi bylo 17, také bych frflal,“ podotkl ředitel tamní střední školy Shawn McNulty.

Ve městě Sharon Springs ve státě Kansas menší porce ve studentech probudily umělecké sklony. Natočili video „Máme hlad“ (We Are Hungry), ve kterém žáci „omdlévají“ ve školních chodbách nebo při hodinách tělocviku. Jeden ze studentů pak ke klipu zpívá vlastní slova na melodii hitu We Are Young od kapely Fun. Za tři týdny má video na serveru YouTube přes 900.000 zhlédnutí.

V Parsippany ve státě New Jesey se více než 1200 dětí připojilo na sociální síti Facebook ke skupině, která vyzývá k bojkotu obědu v tamní střední škole. Přestože se je školní jídelna před týdnem v pátek v den začátku stávky snažila nalákat na čínské menu, koupilo si tam něco k jídlu podle organizátorů stávky jenom několik studentů.

Školní jídelna nicméně nadále prodává pizzu, hranolky či kuřecí nugety. Porce jsou ale menší. A stojí více. Zatímco loni přišly na 2,50 dolaru, letos je to 2,60 dolaru. K jídlům se navíc přidává ovoce a zelenina, které si studenti musejí povinně brát. Většinou ale pak skončí v koši.

„Každý ve škole se diví těm cenám,“ říká organizátor stávky Brandon Faris, který čínské menu označil za úplatek. „Porce se zmenšily, měla tak klesnout i cena,“ doplnil.

Podle nových pravidel nesmějí být obědy na středních školách více než 850 kalorií. Na základních školách pak je na druhém stupni hranice 700 kalorií, na prvním stupni 650 kalorií. Dříve žádná omezení nebyla.

Ceny pro studenty, kteří ze sociálních důvodů nemají nárok na oběd zdarma zároveň vzrostly v průměru o deset centů na porci kvůli ovoci a zelenině a požadavku federální vlády, která chce ceny postupně zvyšovat, aby se pokryla větší část nákladů.

Vedení škol vymýšlí různé strategie, jak dětem nový jídelníček zpřístupnit. Nejefektivnější ale podle psychologa a odborníka na veřejné zdraví Williama McCarthyho z Los Angeles bude počkat. Podle výzkumů děti musejí být vystaveny zelenině desetkrát až dvanáctkrát, než ji začnou jíst samy. „Jestli máme za úkol, aby naše děti jedly více ovoce a zeleniny, budeme se nějaký čas muset smířit s tím, že je vyhazují,“ řekl.

Šéfka jedné losangeleské školní jídelny Nicole Anthonyová ale příliš optimistická není. Dokud si podle ní děti budou moci koupit v automatech brambůrky anebo sladkosti, nelze prý čekat, že si na nové obědy zvyknou. „Proč bych sem chodila pro kuře a jablko, když si můžu dát sušenku, limonádu a želatinové medvídky,“ uvedla.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?