Zájem o prevenci rakoviny prsu klesá, za strachem z vyšetření stojí podle odborníků i výmysly na internetu

24. 9. 2018 11:50
přidejte názor
Autor: Redakce
V České republice podle statistik onemocní rakovinou prsu každá desátá žena. Počty žen, které v Uherskohradišťské nemocnici prošly preventivním vyšetřením, ale v letošním roce významně poklesly. Ve srovnání s daty roku 2017 - tedy konkrétně od ledna do září - se počet mamografií meziročně snížil o tři sta. Podle primářky Mamodiagnostického oddělení Uherskohradišťské nemocnice Libuše Nabité na tom mohou mít svůj podíl i takzvané „fake news“, které se šíří internetem.


„V poslední době celá odborná veřejnost zaznamenala šířící se dezinformace o preventivních vyšetřeních prsou. Nejčastěji jde právě o mamograf. Vyšetření mamografickým přístrojem podle »zaručených« internetových příspěvků údajně bolí a navíc prý způsobuje rakovinu. To je skutečně absurdní, jde nám přece o pravý opak. Těžko se ale proti takovým zprávám bojuje,“ říká primářka Nabitá.

Strach, který lživá tvrzení vyvolávají, pak některým ženám brání vyšetření absolvovat. Od 45 let by ale mělo být samozřejmostí. „Ultrazvuk i mamograf, které pro prevenci využíváme nejčastěji, opravdu nebolí a rozhodně nezpůsobují vznik rakoviny. Prsa se na mamografu maximálně na pár vteřin zmáčknou, a to je celé. Chápu, že někdo může mít práh bolesti nastavený níže než jiný, i tak jde ale spíše jen o chvilkovou nepříjemnost,“ doplňuje primářka Nabitá.

Rakovina prsou může postihnout třeba i dvacetileté ženy, nejčastěji se ale objevuje právě po 45. roce života. I proto se systém prevence zaměřuje na zralejší ženy, kterým vyšetření na mamografu každé dva roky hradí pojišťovna. Mladší ženy se mohou nechat také vyšetřit, ultrazvuk nebo mamograf si ale musí zaplatit samy. „Ráda bych v této souvislosti upozornila na dvě osvětové kampaně, do kterých se zapojila také Uherskohradišťská nemocnice. První se týká klientek Všeobecné zdravotní pojišťovny ve věku od 30 do 45 let, kterým bude tato pojišťovna od prvního září po dobu tří měsíců přispívat na preventivní vyšetření prsu 300 korun. Funguje to tak, že si ženy vyšetření zaplatí a pak se s platebním dokladem obrátí na klientské pracoviště VZP, kde jim tuto částku proplatí. Do konce listopadu je pak možné získat na stejné účely příspěvek také od Avonu, a to v rámci jejich kampaně »Ženy ženám«, do které se naše nemocnice zapojuje už sedmým rokem. Tady jde o příspěvek 200 korun, podrobnosti se lidé dočtou na stránkách společnosti,“ vysvětluje primářka.

Pro vyšetření ultrazvukem i mamografem je potřeba mít žádanku praktického lékaře nebo gynekologa. Samoplátkyně ale žádanku nepotřebují. Na význam prevence upozorňují každoročně nejrůznější osvětové akce pořádané na Den pro zdravá prsa, který se celosvětově připomíná 15. října.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?