Podle indické agentury PTI zákazy vydaly již čtyři státy indické federace. Indický Nejvyšší soud dal minulý týden výrobcům šest týdnů na to, aby zveřejnili přesné složení těchto nápojů, čemuž se firmy brání s poukazem na obchodní tajemství. Někteří poslanci již volali po úplném zastavení produkce a prodeje těchto nápojů v celé Indii.
Indické Středisko pro vědu a životní prostředí (CSE) vydalo počátkem srpna zprávu, podle níž 57 vzorků z 11 nápojů ukázalo, že v nich jsou tři až pět druhů pesticidů. Jejich množství bylo prý až 24krát nad limitem stanoveným indickými úřady.
Podle agentury AP toxické látky, které mohou způsobit rakovinu, zřejmě pocházejí z místní podzemní vody, z níž se nápoje pro indický trh vyrábějí.
„Rozhodli jsme zastavit prodej Coca Coly, Pepsi Coly a dalších sycených nealkoholických nápojů ve všech 400 státních středních školách. Se zákazem jsme seznámili i všechny základní školy,“ řekla ministryně školství Anandiben Patelová státu Gudžarát s tím, že opatření začíná platit od pondělí.
Šivradž Singh Čuhan, premiér státu Madhjapradéš, sdělil agentuře PTI, že se zákaz rozšíří i na automaty a jídelny ve státních úřadech. K podobnému opatření se připojily i státy Paňdžáb a Rádžasthán.
Do kampaně byli zapojeni i školáci, kteří podávali přísahy, že nebudou nápoje konzumovat a kteří začali odstraňovat z kantýn reklamní poutače na tyto limonády.
ČTK