Na uvedeném seznamu figurují Nemocnice Kladno a PP klinika.
„V první fázi přijetí zákona neznamená nic, ale pokud by měl platit i nadále, byla by to zásadní změna ve vlastnických vztazích managementu a přenesení rozhodovacích pravomocí na ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl ředitel kladenské nemocnice Otakar Mareš, který má vůči uvedenému zákonu vážné výhrady.
Důsledkem hlasování v parlamentu je podle jeho slov pozdržení investice kraje do nemocnice za více než jednu miliardu korun. Odkládá se tak mimo jiné výstavba pavilonu akutní péče, hemodialýzy, lékárny i postupná rekonstrukce monobloku.
„Dotace je zastavena do výsledku voleb. Předpokládám, že když vyhraje dnešní opozice, zákon o neziskových organizacích pozbude platnosti,“ sdělil Mareš. Zároveň dodal že tato legislativní úprava do zdravotnictví více peněz nepřinese a povede v kraji k postupné redukci péče o pacienty a jejímu přenesení do Prahy.
„Nemocnice Kladno v současné době, tedy jako akciová společnost, poskytuje celé spektrum péče s větším výkonem a hospodaří s lepším výsledkem. Po několika letech se opět dostala do ziskových čísel. Za první čtvrtletí letošního roku je v plusu téměř sedmnáct milionů korun. Vše, co vyděláme, vracíme zpět do zdravotnictví, takže jistý princip neziskovosti platil i nyní,“ prohlásil Mareš s tím, že schválený zákon bude znamenat celou řadu negativ, například nutnost uzavřít nové smlouvy s dodavateli a podobně.
Mezi zastánce zákona o neziskových organizací naopak patří zdravotnické odbory. „Zatím přesně nevíme, co jeho přijetí bude pro zaměstnance znamenat. Lékaři a sestry nyní doufají, že dostanou přidáno. Zatímco ve státních nemocnicích se mzdy v uplynulých měsících zvyšovaly už dvakrát, v akciové společnosti Nemocnice Kladno nikoli,“ uvedla předsedkyně odborové organizace kladenské nemocnice Božena Švecová.
„Ze zisku nemocnice většina pracovníků nemá nic. Sliby o zlepšení pronášená vedením jsou jako těšínská jablíčka,“ dodala odborářka.
Také oslovení lékaři a sestry se přiklánějí spíše na stranu neziskovek. „Zdravotnictví není kšeft a platově jsme si pohoršili,“ uvádějí argumenty. Alespoň v jedné, a to pro veřejnost nejdůležitější věci, se obě strany shodnou: „Pacienti nemusí mít obavy. V nejbližších měsících pro ně schválení zákona nebude nic zásadního znamenat.“
Kladenský deník
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
MUDr.Tomáš Rozsíval
Většina lidí, kteří rozumějí právu a zdravotnictví, se shoduje v tom, že tento zákon je špatný. Odboráři se domnívají, že v neziskových přísp.nemocnicích pod kuratelou státu dostanou přidáno. Je to možné. Ovšem potom musíme být poctiví a říci, že pacient dostane tutéž mizernou zdravotní péči od naštvaného lékaře a nerudné zdravotní sestry se žvárem v koutku úst, vykukující z kukaně kartotéky a posílající pacienty stále dokola do svých spádových, rajonních ordinací, protože oni nebudou mít žádnou motivaci své chování a vztah k pacientům změnit. Za co by potom chtěli ty penize přidat ?
Za to, že chtějí vše vrátit do systému ,který za socialismu vyhovoval především jim ? Nebo se bojí, že by v těch akciovkách museli své chování , přístup k lidem a způsob chování natolik změnit, že by konečně pacient byl ve své nemocnici, kterou si sám může vybrat, natolik, spokojen, že by ji doporučil svým známým a ti svým známým a tato nemocnice by tím prosperovala ? Myslíte, že ty socialistické relikty budou bez neustálého dolévání peněz daňových poplatníků, tedy vás všech, pro vás přívětivé? Proč by to dělaly ? Mají přece svoje jisté a ještě si myslí, že by za tu bídu měly dostat přidáno. Jsou jistě vyjímky, ale i tyto světlé vyjímky brzy zabijí tento demotivační systém, pokud se všichni včas nevzpamatují.