Zálezlicím docházejí vakcíny

23. 8. 2002 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Občané i lékaři se bojí, že ve vesnici, kde uhynula stovka krav, vepřů a slepic a kde se likvidují kilogramy hnijících potravin, se mohou začít šířit choroby. "Nemáme gamaglobulin ani vakcíny, čekáme na dodávky, ale není to tak pružné, jak by mělo...


Voda opadla, ale důsledky dramatické povodně se vynořují na každém kroku. Jedné z nejhůře postižených obcí Zálezlicím na Mělnicku chybí úplně všechno od oblečení, stravy, vody na mytí i pití až po střechy nad hlavou. Nejakutněji však teď podle lékařů, kteří zde působí, vakcíny proti žloutence. Zálezličtí občané i lékaři se bojí, že ve vesnici, kde uhynula stovka krav, vepřů a slepic a kde se likvidují kilogramy hnijících potravin, se mohou začít šířit choroby. „Nemáme gamaglobulin ani vakcíny, čekáme na dodávky, ale není to tak pružné, jak by mělo být. Potřebujeme očkovat rychle a každý den,“ řekla Právu lékařka Lidmila Hamplová, která v Zálezlicích spolu s kolegyní Evou Šťovíčkovou očkování provádí. Podle tiskového mluvčího ministerstva zdravotnictví Maria Böhmeho „hlavní hygienik ČR nenařídil očkování žádné skupiny obyvatel, kromě záchranných a likvidačních týmů“, ale v Zálezlicích nyní kromě stovky vojáků a dalších dobrovolných záchranářů odstraňují trosky i desítky tamních obyvatel. Pražský hygienik Vladimír Polanecký však varuje před šířením paniky. „Že hrozí, nebo že se dokonce šíří žloutenka, to je fáma. Nic takového nehrozí. Jediné, co hrozí, je tzv. Weilova žloutenka, forma leptospirózy, a ta má se žloutenkou společné jen jméno, nic jiného. Je to bakteriální onemocnění, proti němuž neexistuje očkování. Lidé si musí vzít holínky a gumové rukavice,“ řekl včera Právu. V Zálezlicích také včera začaly demoliční práce. „Skoro celá vesnice je podmáčená, a protože domy tu jsou postavené převážně z nepálených cihel, padají. Měli jsme 123 domů, vypadá to, že skoro stovka z nich se bude muset strhnout,“ posteskl si jeden z tamních obyvatel Jiří Čížek. Stovka vojáků s těžkou technikou čeká, až statik obejde všechna stavení a určí, které domy mohou zůstat stát a které padnou. „Zatím tu zajišťujeme dezinfekci, odklízení trosek, likvidaci uhynulých zvířat, stravu pro obyvatele a poskytujeme jim možnost vykoupat se, protože neteče voda,“ vysvětlil na místě jeden z velitelů posádky Tibor Koóš. K rodinám, které záplavy v Zálezlicích postihly nejhůře, patří i tamní starosta Josef Šulc.

Jeho dům i domy jeho příbuzných - bratra, dětí jsou pobořené nebo podmáčené a čekají na verdikt statitků. „Do starosty ať se nikdo nenaváží, co mohl víc udělat, než že vesnici evakuoval,“ komentoval rozhořčeně Jiří Holub, majitel místní hospody (voda v ní dosahovala ke stropu), informace o tom, že o starostu se zajímá policie, neboť zřejmě neudělal vše, co mohl pro záchranu obce. „Je to nesmysl. Ještě v úterý večer jsme se evakuovali a stavěli hráze kolem vesnice z pytlů. Nikdo ale nečekal, že bude voda až po střechy domů. Kdyby měl starosta přesné informace o tom, jaká zkáza se blíží, asi by neevakuoval lidi jen do Obříství, odkud museli být za pár hodin kvůli stále stoupající hladině znovu evakuováni do Neratovic a odtud po několika hodinách ještě jednou do Úžic. A kdyby v Obříství nebo Neratovicích měli správné informace a věděli, že za pár hodin přijde povodeň i k nim, myslíte, že by tam evakuované lidi přijali?“ zamýšlel se včera pan Čížek, který také stojí za svým starostou, podobně jako další lidé ze Zálezlic. Třeba Bedřich Novotný, majitel domku, který včera dostal demoliční výměr. I ten tvrdí: „Náš starosta udělal, co mohl.“

Martin Zeman, Právo, 23.8.2002

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?