PRAHA - Ročně přejde od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) k některé z osmi zaměstnaneckých pojišťoven na 160.000 pojištěnců, letos jen za první pololetí jich bylo již 110.000. Zaměstnanecké pojišťovny podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka očekávají, že do dvou až tří let se jejich podíl na trhu vyrovná s VZP.
„Jsme připraveni na to, že polovina obyvatel bude u zaměstnaneckých pojišťoven,“ řekl Gajdáček. Za reálné považuje, že zaměstnanecké pojišťovny budou mít polovinu pojištěnců a budou obhospodařovat i polovinu všech prostředků.
V současnosti je u nich 3,5 milionu občanů, u VZP 6,5 milionu. V roce 1992 byla VZP jedinou pojišťovnou v zemi a byli u ní všichni občané. Po vzniku zaměstnaneckých pojišťoven začali přecházet. Od roku 1998 odešel od VZP milion klientů.
Podle Gajdáčka přecházejí hlavně lidé nemocní. „Lékaři jsou nervózní z neustálého zpožďování plateb VZP a doporučují pacientům, aby přešli k jiné pojišťovně. Zaměstnanecké pojišťovny totiž platí včas,“ řekl. Nákladní pacienti stojí pojišťovnu první rok až třikrát více, než je průměr, posléze se náklady srovnají.
Ve Svazu zdravotních pojišťoven je Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra s milionem klientů, Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví s 600.000 klientů, Vojenská zdravotní pojišťovna se 470.000 klientů, Revírní bratrská pokladna, Hutnická zaměstnanecká pojišťovna, Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance a Česká národní zdravotní pojišťovna mají mezi 300.000 a 350.000 klientů a Zaměstnanecká pojišťovna Škoda Mladá Boleslav přes 120.000 klientů.
Zaměstnanecké pojišťovny se podle Gajdáčka připravují na možnost komerčního připojištění, poskytování nadstandardních služeb a individuální smlouvy mezi klientem a pojišťovnou na dohodnutou úroveň služeb, kterou si klient sám vybere. Zatím to zákon neumožňuje.
ČTK