Edinburg -
Titul hry odkazuje ke slavným Monologům Vagíny od Eve Enslerové.
Monology spermie
„Muži nemají povinnost zanechat vzkaz. V Británii muži nechávají spíše psané vzkazy než videonahrávky. To je v současné době častější praxe v Americe,“ vysvětluje James Farrell, režisér a spoluautor divadelní hry.
„Rozeslali jsme přátelům e-maily s dotazem, co by v takové situaci nejspíš řekli, a tak jsme získali materiál pro hru.“
Hra se dotýká nové diskutabilní legislativy, podle které musí každý dárce spermatu zanechat kontakt pro případ, že ho jeho budoucí potomek bude chtít vyhledat.
V zemi, kde se podle odhadů narodí každoročně 1 000 dětí z dárcovských spermií, představuje takový zákon riziko, že potenciální dárce odradí.
Nepromrhej ani vteřinu života
Jaké mají muži k dárcovství motivy? Někteří to dělají pro peníze, jiní z legrace nebo aby si něco dokázali. V divadelní hře se však objeví mnohem širší spektrum motivů.
Rozvedený učitel filozofie se ve svém vzkazu ptá: „Nature nebo nurture? (výchova nebo genová výbava?) Najdi si mě. Jsem lidská bytost v moři, jako ty, jako všichni ostatní.“
Jiný dárce vysvětluje, že měl potřebu něco za sebou zanechat: „Jsem gay, a proto nemůžu mít potomka normální cestou. Asi je divné veřejně se k tomu přiznat dítěti, které se ještě ani nenarodilo.“
Čerstvý třicátník právě dostal novou práci, když zjistil, že trpí nevyléčitelnou nemocí. „Mám před sebou jenom šest měsíců života, a tak jsem chtěl po sobě zanechat dědictví, tebe. Moje rada zní: nepromrhej ani vteřinu života.“
Reuters, Raf,Aktuálně.cz