Zastánci devitalizace podali trestní oznámení na její odpůrce

3. 3. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Přestože výzkumy na zvířatech neprokázaly účinnost devitalizace při léčení rakoviny, její zastánci dál považují podvazování nádorů za naději pro lidi se zhoubným onemocněním. Trvají na tom, že metoda Karla Fortýna jim zachrání život...


PRAHA - Čeští lékaři ji nesmějí používat a není uznána ani nikde na světě. Šéfredaktor magazínu www.osud.cz Jiří Mašek podal na odpůrce devitalizace trestní oznámení.

„Předal jsem Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 9 podnět k zahájení šetření, zda nebyl spáchán trestný čin v souvislosti se zamítnutím devitalizace,“ řekl Mašek.

Metodu zakázala ministryně zdravotnictví Marie Součková. Lékařům, kteří by ji prováděli, pohrozila sankcemi. Vycházela ze stanoviska vědecké rady ministerstva, která metodu po sérii neúspěšných pokusů zamítla. Má se nadále zkoumat na zvířatech.

Mašek řekl, že k podání podnětu ho vedla zpráva, že americký úřad pro kontrolu léčiv vydal osvědčení preparátu Avastin. Lék zamezuje tvorbě cév a zbavuje nádor výživy, takže přestane růst. Působí tedy podle něj na stejném principu.

„Léčba Avastinem vyjde na 1,2 milionu a má nejisté výsledky. Devitalizace je zadarmo a výsledky jsou jisté,“ řekl.

Podvazování nádorů odmítá i Liga proti rakovině, která financovala výzkum na zvířatech. „Už dále výzkum nefinancujeme,“ řekl prezident ligy profesor Jiří Dienstbier.

Srovnání devitalizace s Avastinem odmítl, podle něj je americký lék založen na odlišném principu. „Je to cesta imunologického faktoru, který brání tvorbě nových cév, jež vznikají u každého nádoru a energeticky ho zásobují. To je něco zcela jiného, než se dělalo při pokusech v Liběchově,“ řekl.

Monoklonální protilátka americké výroby je podle profesora Dienstbiera metoda daleko realističtější a schůdnější.

Mašek, který trestní oznámení podal, je ve spojení se Svazem pacientů. Tato organizace již několik let neúspěšně bojuje za zavedení devitalizace do praxe. Za zamítnutím devitalizace vidí peníze výrobců cytostatik.

ČTK

DÁLE ČTĚTE:
Pacienti žádají Součkovou, aby povolila léčbu rakoviny devitalizací
Devitalizace tiše pokračuje
Devitalizace - ilustrativní příklad pokusů na lidech v praxi

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?