Zastánci hrazení protonové léčby z pojištění žádají o pomoc Senát

21. 6. 2013 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Zastánci hrazení léčby rakoviny v pražském Protonovém centru ze zdravotního pojištění se rozhodli požádat o pomoc Senát. Obrátili se na něj včera s peticí Hlas pro život, pod kterou se podepsalo nebývalých 148 000 podpisů. Předali mu i ekonomickou analýzu nákladů protonové léčby s léčbou fotonovou a chemoterapií.


„Je z ní jednoznačně patrné, že protonová léčba je oproti veškerým mediálním vyjádřením, které slýcháváte v České republice, výhodnější, než je léčba fotonová,“ uvedl za organizátory petice František Matějka.

Předseda senátního petičního výboru Marcel Chládek (ČSSD) slíbil petici i analýzu projednat na veřejném slyšení a poté na schůzi Senátu. Je nutné do řešení problému přinést zdravý rozum, uvedl Chládek, který petici převzal spolu s místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS). Podle něj by veřejné slyšení mělo pomoci otevřít dveře k dosavadním odmítavému postoji pojišťoven k hrazení protonové léčby v Česku. „Nesmíme zapomínat, že pacient by měl být na prvním místě,“ dodal Sobotka.

Centrum vybudované na Bulovce za 4,2 miliardy zatím nemá smlouvu s žádnou českou pojišťovnou a léčí zahraniční pacienty. České pojišťovny dosud uhradily centru léčbu tří pacientů jako nesmluvnímu zařízení a podle informací ČTK hodlají tento přístup zachovat.

Protonové centrum chce na základě smlouvy o smlouvě budoucí, kterou v roce 2006 podepsal nucený správce, kontrakt s VZP za miliardu korun ročně na dobu 15 let. VZP dokument zpochybňuje, záležitost bude zřejmě řešit soud. VZP minulý týden podepsala smlouvu s Protonovým centrem v Mnichově. Tvrdí, že léčba v Německu ji přijde na polovinu toho, co požaduje soukromé české centrum.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?