Její převzetí pak projedná i zastupitelstvo Jihomoravského kraje, uvedl hejtmanův náměstek Marek Šlapal (ČSSD). Hustopeče přistoupily k převodu kvůli tomu, že má nemocnice každý rok milionové ztráty a zatěžuje to městský rozpočet. Kraj se nemocnice ujme v létě.
Kraj by mohl nemocnici začít provozovat od 1. července. Pokud se to nestihne, termín se o měsíc posune. „Zbývá dořešit potřebné formality týkající se převodu. Potom musíme převést smlouvy se zaměstnanci,“ uvedl Šlapal. Podle něj bude nemocnice sloužit jako samostatná příspěvková organizace kraje, nebo bude spadat pod nedalekou břeclavskou nemocnici, kterou zřizuje kraj.
Hustopeče musely o souhlas s převodem požádat ministerstvo financí. Město totiž nemocnici v minulosti nabylo bezplatným převodem a nemohlo s ní nakládat až do roku 2027. Ministerstvo ale převod schválilo.
Ekonomickému propadu má kromě přechodu nemocnice pod kraj zamezit i restrukturalizační plán. Zahrnuje změnu smluv se zdravotními pojišťovnami, zrušení sanitní služby a její provoz soukromým subjektem a zrušení jednodenní chirurgie, která byla podle Potměšilové ztrátová a prováděla minimum operací. Díky tomu se ekonomika vylepší o stovky tisíc korun. Kvůli finančním problémům měla nemocnice dokonce problém s výplatami a podle starostky už musela sáhnout na kontokorentní úvěr, aby mzdy dorovnala.
Kraj zřizuje nemocnice v Ivančicích, Letovicích, Vyškově, Tišnově, Břeclavi, Znojmě, Hodoníně a Kyjově. Má také krajskou zdravotnickou záchrannou službu a zřizuje další zdravotnická zařízení jako Jihomoravské dětské léčebny, znojemské dětské centrum, kyjovské dětské centrum a domov pro postižené děti v Otnici. Všech 13 zařízení vykázalo za loňský rok přebytek dohromady víc než 16 milionů korun.